Bulgaristan’ta anadilde propagandaya destek yok

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

SOFYA (AA)- Bulgaristan’da siyasi etkinliklerde anadilinin kullanımını yasaklayan Seçim Yasası ile ilgili değişiklikler yapılmasını öneren anamuhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) bu kararından vazgeçti.

BSP’nin Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, milletvekili Georgi Kadiev’in önerdiği değişiklik tasarısı parlamento grubunun oturumunda görüşüldü. Oturuma katılan 31 milletvekilinin 30’u Kadiev’in tasarısına karşı çıktı. BSP ayrıca, tasarıyı hazırlayan ve oturumda desteksiz bırakılan Kadiev’in tasarısını geri çekmesini talep etti.

Georgi Kadiev, geçen hafta parlamentoya intikal ettirdiği tasarısında seçim kampanyalarında Bulgarca’ya çeviri yapılması kaydıyla başka dillerde de konuşulabilmesi teklifinde bulunmuştu.

Parlamento grubunun kararından memnun kalmadığını itiraf eden Kadiev, bazı milletvekillerinin kendisinin gruptan ihraç edilmesinin bile önerdiklerini paylaştı.

Bulgaristan’da sonbaharda yapılacak yerel seçimler öncesinde Seçim Yasası’ndaki Bulgarca kullanım mecburiyetine karşı parlamentoda tek başına mücadele veren, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), seçim öncesi konuşmalarında, başta Türkçe olmak üzere seçmenlerine ana dillerinde de konuşabilmesi için ısrar ediyor.

HÖH lideri Mestan, yasanın getirdiği kısıtlamalar nedeniyle ülkede 2014 yılında yapılan son genel seçimlerde mitinglerde Türkçe konuştuğu için 11 ayrı para cezasına çarptırılmıştı.

HÖH’e yakınlığı ile tanınan BSP’li milletvekili Kadiev’in bu alanda hazırladığı taslağı takdirle karşıladığını ifade eden Mestan, girişimini, ‘’Nefretin dilinin konuşulduğu tünelinde umut verici ışık’’ olarak nitelendirmişti.

copyright_aabadoluajansi_2015_20150603070023

 


İçeriği Paylaş