Bal-Türk’ün İkinci İftarı Lıjnitsa’da

Bal-Türk'ten Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bal-Türk Bulgaristan’daki ikinci iftarını Yukarı Cuma (Blagoevgrad) iline bağlı Lıjnitsa köyünde verdi. Dernek üyelerinin ve Kocaeli’li hayırseverlerin katkıları ile orgazine edilen iftar programına tüm köy halkı katılım gösterdi. Bal-Türk genel başkan yardımcısı İsmail Cinci ve köy imamı Muhammet Kamber öncülüğünde yapılan çalışmalar ile düzenlenen iftar programına genel başkan Şükrü AR, Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Aydın, Genel sekreter Sevginar Kocaali ve Yönetim Kurulu Üyesi Esma Ergün katılım sağladı.

Köyde Kazanlar Kaynatıldı
Tamamı müslüman türklerin yaşadığı nüfusu 1500 kişi olan köyde kazanlar kaynatıldı. Yöresel etli pilav hazırlandı. Çorba ve helva yapıldı. Köy okulunun salonunda verilen iftara yoğun katılım vardı. Ayrıca mazeretinden dolayı katılamayan yaşlılara ve diğerlerinin evlerine iftar paketi gönderildi.

Çanakkale Savaşında Şehit Vermiş
Lıjnitsa halkının büyük samimiyeti ile sonlanan iftar programının ardından köyün ileri gelenleri ile sohbet edildi. Çanakkale savaşında köyden vatan savunmasına büyük katılım olduğu bir çok gazi ile 5 şehitin verildiği bilgisi alında. Hala hayatta olan şehit torunu Faik Kamber, dedesinden dinlediği hikayeleri anlatarak o günleri yad etti. Anavatana duyulan özlem, sevgi köydeki her bireyin gözlerinden anlaşıldığı gibi bunu sözlerinden de duymak katılımcılara ekstra bir mutluluk verdi.

Anavatana çokça selam gönderen köy halkı ile farklı projelerde de birlikte çalışma konusunda sözleşen Bal-Türk Heyeti programı sonlandırarak anavatana döndü.

 

 


İçeriği Paylaş