Bal-Türk’ten Bulgaristan Başkonsolosuna Ziyaret

Bal-Türk'ten Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bal-Türk yönetimi Bulgaristan Cumhuriyeti İstanbul Baş Konsolosu Vasil Vılçev’e ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret esnasında İstanbul Konsolosu Angel Taşkov’da hazır bulundu. Yeni seçilen Bal-Türk yönetiminin Başkonsolos ile tanışma ve bazı konuları istişare etme amacı ile gerçekleştirdiği ziyaret gayet samimi bir ortamda gerçekleşti. Bal-Türk’ü temsilen Genel Başkan Şükrü Ar, Genel Sekreter Sevginar Kocaali, Yönetim Kurulu Üyeleri Esma Ergün ve Vildan Akkoç’tan oluşan heyet Bulgaristan göçmenlerinin son dönemde yaşadığı bazı sorunları da Başkonsolos Vasil beye iletti.

Vize ve Randevu Sorunları Konuşuldu
Pasaport randevusu almanın çok uzun sürmesi konusunda özellikle durularak yaşanılan zorluklar dile getirildi. Schengen sürecine geçiş aşamasında vize işleyişi hakkındaki bazı soru işaretleri iletildi.

Ticari İlişkiler Hızlandırılacak
Bal-Türk genel başkanı Şükrü AR, Kocaeli gibi ticari ve ekonomik anlamda güçlü bir şehir ile Bulgaristan arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunu dile getirerek bu konuda desteğinizi talep ediyoruz dedi. Kocaeli’yi temsil eden derneğimizin aracılığı ve yönlendirmesi, sizlerin de iş birliği ile çalışma komisyonları oluşturulmasını talep etti.

 

Vılçev İşbirliği Sözü Verdi
Başkonsolos Vılçev, vizeler ve randevular konusunda bünyelerindeki iş gücü ile tam kapasite hizmet verdiklerini belirterek biz de ülkemizi ziyaret etmenizi, gezi yapmanızı istiyoruz. Vizeler ve randevular konusunda problem yaşanmaması için elimizden geleni yapıyoruz dedi. Ticari ilişkileri geliştirme konusunda da Bal-Türk’ün işbirliğine sıcak bakan ve bu konuda ticari ateşe ile toplantı yapılarak ilerlenmesi konusunda ekibini görevlendiren Vılçev, derneğin açtığı Bulgarca kursu içinde kitap ve materyal sağlama sözü verdi.

Erken Seçim Konuşuldu
Bulgaristan’da yeniden erken seçim yaklaşırken kurulacak sandıklar ve saha organizasyonu konusunda destek talebini de ileten Vılçev’e Bal-Türk heyeti tarafından destek sözü verildi. Genel Başkan Şükrü AR, Kocaeli Balkan Türkleri camiası adına Başkonsolosa ve ekibine sıcak karşılaması, ilgi ve alakası için teşekkür ederek hediye takdiminde bulundu.


İçeriği Paylaş