Küstendil’deki Fatih Sultan Mehmet Camii UNESCO Dünya Kültür Mirasına Giriyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

1531 yılında inşa edilen  Küstendil’deki Fatih Sultan Mehmet Camisi, Çarşamba günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında alınan karara göre, restore edilerek UNESCO dünya kültür mirası listesine aday gösterileceği açıklandı.

Trud gazetesine açıklamada bulunana Bulgaristan Kültür Bakanı Vecdi Raşidov;  Başbakan Boyko Borisov ve kabinesinin Ankara ziyaretinde gündeme gelen İstanbul’ daki Bulgar Klisesi Sv. Stefanın UNESCO dünya kültür mirasına dâhil edilmesi yönündeki Türkiye’nin çalışmasına karşılık, Bulgaristan’da bir caminin aynı şekilde restore edilerek UNESCO dünya kültür mirasına dâhil edilmesi yönünde karar alındığını ifade etti.

Raşidov, yaptığı açıklamada bu doğrultuda Küstendil’deki “Fatih Sultan Mehmet” camisinin seçildiğini belirtti. Osmanlı Türk Mimarisinin önemli bir eseri olan caminin restore edilerek UNESCO dünya kültür mirasına girmesi için çalışmaların başladığını söyledi. Raşidov caminin restorasyonu için yeterli ödeneğin ayrıldığını söyledi.

Trud (Çeviren: Abidin Karasu)


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.