Bulgaristan’da Hükümetin istifası erteleniyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Başkanı Sergey Stanişev, erken Genel Seçimlere gidilmesi ve hükümetin istifa etmesine ilişkin görüşünü değiştirdi. Çarşamba günü BSP Yönetim Kurulu toplantısında daha Temmuz ayında erken Genel Seçimler düzenlenmesi ve gensoru önergesinin oylamasından sonra hükümetin istifa etmesinden yana olduğunu açıklayan Stanişev, bugün Meclis’te hükümetin istifa konusunda acele etmemesi gerektiğini kaydetti. Bu kararın önümüzdeki hafta 17 Haziran’da Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in yanında yapılacak Danışma Kurulu oturumundan sonra alınması gerektiğini ileri sürdü.

Ana muhalefetteki Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi tarafından hükümetin hemen istifa edip, geçici bir hükümet kurulmasını ve seçim tarihi belirlenmesi ısrar edilmektedir.

Çarşamba günü BSP yönetiminin oturumunda GERB partisinin sunduğu hükümete karşı gensoru önergesinin Meclis’te görüşülmesinden sonra hükümetin istifa etmesi gerektiğini söyledi. Fakat iki gün sonra Meclis’te farklı bir görüş dile getirdi.

BSP partisine göre ancak gelecek salı günü yapılacak Danışma Kurulu toplantısından sonra hükümetin istifasından söz edilebilinir. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinden de aynı fikirde olduklarını duyurdular.

GERB partisinden hemen hükümetin istifası ve hızlı bir şekilde seçim kurallarına ilişkin referandumla birlikte iki seçimin birden yapılması isteniliyor. GERB Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Tsetska Tsaçeva, cuma günü hükümete karşı gensoru önergesinin oylaması yapılacağı oturuma GERB milletvekillerinin katılıp katılmayacakları sorusuna cevap vermedi.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş