Kosova’da Türkçe eğitime yoğun ilgi

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

kosova

1951 yılından bu yana resmi olarak Türkçe eğitimin verildiği Kosova’da, Prizren Eğitim Müdürlüğü’nde Türkçe Eğitim Sorumlusu Ferdi Kovaç, 2016 – 2017 yeni eğitim döneminde her geçen yıl Türk öğrenci sayısında artışın gözlendiğini söyledi.

Türkçe eğitimin bu yıl 65’inci yılının kutlandığı Kosova’da, Türkçe eğitim veren ilkokullara ilginin arttığı belirtildi.

1951 yılından bu yana resmi olarak Türkçe eğitimin verildiği Kosova’da, Türkçe eğitimin 65’inci yılı kutlanıyor. Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren’de 7 ilköğretim okulunda Türkçe eğitim verilmekte. 2016 – 2017 eğitim dönemi öncesi Prizren’de Türkçe eğitim veren 7 ilkokulda kayıt başvuruları başladı.

Kosova genelinde Türk öğrenci sayısı en yüksek olan Çiryazi Kardeşler İlköğretim Okulu Türk Müdür Yardımcısı Erol Kala, bu yıl ilk kez birinci kayıt dönemi olmasına rağmen öğrenci ilgiden memnun olduklarını söyledi. Prizren Eğitim Müdürlüğü’nde Türkçe Eğitim Sorumlusu Ferdi Kovaç da, 2016 – 2017 yeni eğitim dönemi öncesi tüm hazırlıkların yapıldığını ve her geçen yıl Türk öğrenci sayısında artışın gözlendiğini söyledi.

1951 yılında bu yana resmi olarak ilkokul düzeyinden üniversite düzeyine kadar Türk dilinde eğitimin verildiği Kosova’da, özellikle 1999 yılı savaşı sonrası Türkçe eğitimde her geçen yıl öğrenci başvuru sayısında düşüş yaşanıyordu. Özellikle Türk dilinin resmi dil olduğu Prizren’de devlete ait 7 ilkokul ve 4 lise de Türkçe eğitim verilmekte.

Kaynak: Dünya Bülteni

 


İçeriği Paylaş