Bulgaristan’da Türk öğrencilerin durumu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yeni eğitim ve öğretim yılı 15 Eylül’de okullarda yüz yüze başladıktan sonra 1 Ekim’de üniversiteler de açıldı. Ülkemizde eğitim gören yabancı üniversiteliler arasında Türk öğrencilerinin sayısı hiç de az değil. Bulgaristan’ın Türkiye’ye komşu ve AB’ye üye bir devlet olması, yüksek eğitimin kalitesi ile birlikte Türk gençlerinin yıllardır ülkemize ilgi duymasına yol açıyor.

Ülkemizde okuyan Türk gençlerinin sayısı ne kadar?

Eğitim Bakanlığı „Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi“ Bölümü Müdürü Galina Drenovska, bu soru üzerine şunları belirtti:

2019-2020 eğitim yılında Bulgaristan`da okuyan Türkiye uyruklu öğrencilerin toplam sayısı 771. Onlardan 18’i doktora yaparken diğerleri lisans veya yüksek lisans eğitimi alıyorlar.

Geçen eğitim ve öğretim yılına ilişkin açıklanan veriler, Bulgaristan`da okuyan Türk öğrencilerinin sayısında düşüş olduğunu gösteriyor.

Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, 2011 yılında Bulgaristan üniversitelerinde okumak üzere Türkiye`den gelen gençlerin sayısı 5000 civarında oldu. Ülkemize gelen Türk öğrencilerin sayısında düşüş izlenmesine yol açan etkenler arasında son 20 yılda Türkiye’de üniversite sayısının 100’ün altındayken 207’ye çıkması öğrenci sayısının ise 1,6 milyondan 8 milyona yükselmesi başta geliyor.

Hangi bölümler rağbette?

Türkiye`den gelen gençler tıp ve mühendislik gibi meslekleri tercih ediyorlar. Türkiye`nin iş piyasasındaki talep ve Türkiye`nin deniz ülkesi olması da gençlerin tercihinde etkili oluyor.

Bu konuda Galina Drenovska şunları aktardı:

Genelde tıp ve mühendislik fakülteleri en büyük rağbette. Bilgisayar bilimleri, havacılık mühendisliği, makine mühendisliği, mekatronik sistemleri, sivil inşaat ve gemicilik, havacılık, gemi kaptanlığı olmak üzere ulaştırma alanındaki bölümlere ciddi ilgi var.

Hangi üniversitelerde en çok Türk genci okuyor?

Türk öğrencilerin sayısı Sofya`da bulunan devlet Teknik Üniversitesinde en büyük olurken özel İşletme Ticaret ve Pazarlama Koleji ikinci en çok tercih edilen okul durumunda.

Türk gençlerini yüksek eğitim için Bulgaristan’ı tercih etmeye iten nedir?

Ruse Üniversitesi’nden mezun olan Halit Kayadibli şunları paylaştı :

Ben üniversiteye 2005’te başladım. O dönemde Türkiye’de şimdi olduğu kadar çok üniversite yoktu. Her ilde birer üniversite vardı, İstanbul’da bile 3-4 yüksek eğitim kuruluşu vardı. Daha sonra her ilde çok fazla üniversite açıldı, ama o zaman yoktu. Dolaysıyla Türkiye’de üniversite kazanmak zordu. Bulgaristan’da üniversite okumak daha kolay olduğu için ülkenizi tercih ettim.

Bulgaristan Ulusal Spor Akademisinde kineziterapi öğrencisi Çağla Tülay ise Bulgaristan’ı tercih etmek konusunda ailesinden teşvik aldığını anlattı.

Ailem bana böyle bir seçenek sundu. İstersen Bulgaristan’a gidebilirsin, istediğin bölümde okuyabilirsin dediler. Ben bu şekilde geldim.

Halit Kayadibli’ye göre öğrencilerin tercihi açısından ekonomik şartlar da etkili oluyor.

„Benim geldiğim 2005 yılında bir tercih sebebimiz buranın ekonomik açıdan çok uygun olması oldu. O dönemde bizim liramız burada çok para ettiği için rahatlıkta geçinebiliyorduk. Ama bu avantaj sanırım artık ortadan kalktı.“

Türk öğrencileri Bulgaristan’da ne gibi zoruklarla karşılaşıyor?

Yabancı bir ülkede oturup okumak farklı ve heyecan verici olduğu kadar zaman zaman zor olabilir. Halit Kayadibli ilk başta karşılaştığı zorlulukları anlatırken şöyle konuştu:

İlk başta bize yemekler çok değişik geliyordu. Karnımız doyuramıyorduk. Ondan sonra dil problemi yaşadık. Dil bilmeyince hiçbir yede işini göremez oluyorsun. Ama bunların aştıktan sonra hiçbir sıkıntı yaşamadım diyebilirim.

Halit Kayadibli, ilk dönemde yaşadığı sıkıntılara rağmen yüksek eğitimini Bulgaristan’da almayı seçtiği için bir an olsun pişman olmadığını paylaştı.

Eğitimanlamındafaydası oldu. Amaasılfayda şöyleoldu – benBulgaristan’ageldiğimde 18-19 yaşındaydım. 19 yaşındayaşadığım ülkedenayrılıpkendibaşımabaşkabir ülkedeyaşamayı öğrendim. Tamamenfarklı birkültüreadapteolarakbaşkabir ülkedeyaşamayı öğrendim. Bu ufkumu çok açtı.

Covid-19 nedeni ile ailesindenuzun zaman ayrı kalan Çağla Tülay da ülkemizde yabancılık çekmediğini anlattı.

Ailemle bir sene görüşmüyorum, o yüzden buradaki insanlar seviyorum. Bulgaristan’ı seviyorum, mutluyum, buradaki arkadaşlarımı seviyorum. Belki burada master yapabilirim, belli olmaz.

Çağla, Bulgaristan’da birçok arkadaş edindiğini paylaştı:

Son dört sene hayatımda giren arkadaşlar – Türk olsun, Bulgar olsun, buranın Türkleri olsun, iyiler, güzel vakit geçiriyorum. Memnunum, rahat gezebiliyorum, özelikle kadın olarak. Dünya’da kadın olmak zordur, ama burada biraz daha rahatım – dışarı çıkmak olsun, gezmek olsun.

Bulgaristan ve Türkiye`de bulunan birçok üniversite arasında Erasmus programının kapsamda öğrenci ve doktora öğrencileri değişim mutabakatı imzalamış bulunuyor.

“Erasmus” programı kapsamında Türkiye`ye giden Bulgar öğrencileri, Çanakkale ve Eskişehir gibi şehirleri tercih ediyor. Bu şehirlerde genç nüfüs oranı yüksek, sosyal hayat var ve programdan verilen burslarla rahat geçinmek mümkün. Aynı zamanda da İstanbul da Bulgar öğrencleri için epey cazip.

Bulgaristan`a gelen Türk öğrencileri tarafından ise Bulgaristan’ın başkenti Sofya, ikinci en büyük kenti Plovdiv, Burgas ve Ruse gibi şehirler tercih ediliyor.

Kaynak: Kircaalihaber.com


İçeriği Paylaş