Kosova, Sırbistan’daki Arnavutların Haklarını Korumaya Hazır

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Sırbistan’ın güneyinde Medveca, Preşova ve Buyanovça şehirlerindeki Arnavutların temsilcileri ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Thaçi, düzenlediği basın toplantısında, Preşova Vadisi Arnavutları temsilcileriyle yapılan görüşmenin amacının,  Sırbistan’ın bu bölümünde yaşayan Arnavutların karşı karşıya kaldıkları sorunları hakkında bilgilendirilmek olduğunu belirtti.

On yıllık devlet olan Kosova’nın, Preşova Vadisi Arnavutlarının haklarını korumak sorumluluğu ile üstlenmekte hazır olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Thaçi, “ Kosova, tüm devletlerin toprak bütünlüğüne saygı duymaktadır, ancak, Kosova, Sırbistan’daki Arnavutların son derece ağır durumları karşısında gözlerini kapatacak durumda değildir” ifadesini kullandı.

Belgrad’ın,Sırbistan’ın Kosova’daki Sırp vatandaşlarına gösterdiği ilgiyi sakinlikle karşıladığımız gibi, Kosova’nın,  Preşova Vadisi Arnavutların haklarını korumk için kararlılık göstermesini anlayış ve sakinlik içinde karşılayacaklarını umut ettiğini kaydeden Thaçi, Avrupa Birliği’nden (AB) Sırbistan’daki Arnavutlarına haklarına saygı gösterilmesi konusunda gayret göstermesini beklediklerini ifade etti.

Sırbistan Arnavutları temsilcileri görüşmede, Preşova Vadisi Arnavutları sorununun uzun vadede diyalog çerçevesinde çözümlenmesini talep etti.

 

 

Kaynak:  Kosovaport


İçeriği Paylaş