Kosova muhalefeti Meclis’i gazladı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova muhalefeti Meclis'i gazladı

Kosova meclisinde, muhalefet vekilleri meclis salonuna göz yaşartıcı gaz sıkarak hükümet parti vekillerinin konuşmasını protesto etti

 

Kosova meclisinde düdüklü ve gazlı protesto ortalığı kızıştırdı. İki hafta önce Başbakana yumurtalı saldırıyla, hükümete tepkisini gösteren muhalefetten yine ilginç bir protesto geldi.

Bugünkü meclis oturumunu yine protesto eden muhalefet milletvekilleri, kürsüde toplanarak boykotunu sürdürdü ve toplantıyı engelledi. Meclis Başkani Kadri Veseli’nin çabaları da muhalefeti yatıştırma çabaları sonuçsuz kaldı. Başkan Veseli, muhalefetin kürsüyü boşaltmasını istese de sözünü dinletemedi. Bunun üzerine Veseli, basın mensuplarını meclis salonuna davet ederek, boykotun bu şekilde devam edemeyeceğini ve hiç kimsenin meclisin çalışmalarına engel olamayacağını söyledi. “Mecliste şiddete izin vermeyeceğiz” diyen Veseli, oturuma yarım saat ara verdi.

Bu sırada muhalefet milletvekilleri yanlarına aldıkları düdüklerle sık sık Meclis Başkanının sözünü tamamlamasına izin vermedi.Muhalefet daha sonra salona göz yaşartıcı gaz attı. Salonu bir anda beyaz bir duman kapladı.

Göz yaşartıcı gazın etkisi altında konuşmaya çalışan iktidar milletvekillerine bu seferde ıslıklarla engel olunmaya çalışılınca, meclis oturumuna son verildi.

Gelen bilgilere göre üç milletvekili gaz zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırılarak, tedavi altına alındı.

 

Kaynak: Dünya Bülteni/ Haber Merkezi


İçeriği Paylaş