Kosova Meclisi’nde tarihi oylama

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova Meclisi genel kurul toplantısında, milletvekilleri, ülkenin denetimli bağımsızlığını sona erdiren 22 değişikliği onayladı

Kosova Meclisi genel kurul toplantısında, 98 kabul, 10 ret ve 1 çekimser oy ile milletvekilleri ülkenin denetimli bağımsızlığını sona erdiren 22 değişikliği onayladı.

Kosova Meclisi, 4 yılın ardından denetimli bağımsızlığın sona ermesini karara bağladı.
Kosova Meclisi genel kurul toplantısında, 98 kabul, 10 ret ve 1 çekimser oy ile milletvekilleri ülkenin denetimli bağımsızlığını sona erdiren 22 değişikliği onayladı. Denetimli bağımsızlığın kaldırılması, milletvekilleri tarafından alkışlarla desteklendi.

Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı (KDTP) ile Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, denetimli bağımsızlığın sona erdirilmesiyle Kosova’nın kendi üzerine daha fazla sorumluluk aldığını belirtti. Devlet olarak uluslararası örgütlere katılım konusunda daha fazla şansları olacağını kaydeden Bakan Yağcılar, bu çerçevede topluluk haklarının da devam etmesini talep ettiklerini hatırlattı. Kosova Türkleri ‘nin bundan böyle de mecliste iki milletvekili sandalyesinin anayasa ile garanti altına alınmış olduğunu belirten Yağcılar, “Bu konuda uluslararası toplumdan da destek vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nden de aldığımız destekten dolayı teşekkürlerimizi ifade ediyoruz” dedi.

Kosova İçişleri Bakanı Bajram Rexhepi de, Meclis’ten çıkan kararın tarihi önem taşıdığını belirterek, “Artık tam bağımsızlığa ulaştık. Kendi kaderimizi kendimiz çizeceğiz. Kuzeyde de durumu düzeltmek için yetkiye sahip olduk” ifadelerini kullandı.

Bu arada, pazartesi günü Uluslararası Yönetim Grubu, Kosova’nın denetimli bağımsızlığının sona erdiğini ilan edecek.

Dünya Bülteni 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.