Kosova Anayasa Mahkemesi Başkanı’na Fahri Doktora

Haberler
İçeriği Paylaş

Kocaeli Üniversitesi Senatosu, 2008 yılında bağımsızlığını kazanan ülkesinde, bağımsız yargının gelişmesi, anayasa yargısının yapılandırılması ve adil yargılanma konusundaki girişimleri nedeniyle Kosova Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı  Prof. Dr. Enver Hasani’ye “Fahri Doktora Unvanı” verdi.

Kosova Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Enver Hasani, Priştina Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Argon Bajraktari ve Kosova YÖK Üyesi Muharrem Nitaj’ın da aralarında bulunduğu heyet, tören öncesi KOÜ Rektörü Prof.Dr.Sezer Komsuoğlu’nu makamında ziyaret ederek, üniversite hakkında bilgiler aldı. Özel gündemle toplanan senato ile gerçekleştirilen törende ilk olarak ilgili senato kararını ve Prof. Dr. Hasani’nin özgeçmişini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasret Çomak okuduktan sonra, Rektör Prof. Dr. Komsuoğlu, Prof. Dr. Hasani’ye cübbesini giydirerek, diplomasını takdim etti. Rektör Prof. Dr. Komsuoğlu, Kosova ile olan işbirliğimizin sıradan olmadığını belirterek, “İki ülke arasındaki ilişki tarih, kültür, sevgi ve içtenliğe dayanıyor” ifadesinde bulundu. Konuşmasını Türkçe gerçekleştiren Prof. Dr. Hasani ise, “Dost kötü günde belli olur ve Türkiye iyi günlerimizde olduğu kadar kötü günlerimizde de yanımızda oldu” dedi. Tören sonunda Kocaeli ve Priştina üniversiteleri arasında ikili bilimsel işbirliği imzalandı. Öğretim elemanı, önlisans, lisans, yükseklisans ve doktora öğrenci değişimini kapsayan işbirliğini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp ve Priştina Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Argon Bajraktari imzaladı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.