‘Komşu’da hükümete e-muhtıra

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşayan Yunanistan’da ordu e-muhtıra yayınlayarak hükümeti istifaya çağırdı.

Hükümete karşı aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nin yükselişe geçtiği Yunanistan’da, ordu içinde Şafak’a üye unsurların denetimindeki ‘Özel Kuvvetler Birliği’ bir bildiri yayınlayarak hükümetiistifaya çağırdı. Yunanistan Yüksek Mahkemesi gece yarısı acil toplandı.

AŞIRI SAĞCI DENETİMİNDEKİ BİRLİK

Tarihindeki en büyük ekonomik krizin ardından siyasi istikrarsızlığa sürüklenen Yunanistan’da askeri darbenin ayak sesleri duyulmaya başladı. Ordu içinde yer alan, yükselişteki aşırı sağcıAltın Şafak Partisi’nin denetimindeki ‘İhtiyati Özel Kuvvetler Birliği (KEED), bir internet sitesindebildiri yayınlayarak hükümeti istifaya çağırdı. Yunan resmi ajansı ANA-MPA’de yer alan haberegöre; Yunanistan Yüksek Mahkemesi önceki gece acil olarak toplandı ve muhtırayı görüştü.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Görüşmede ayrıca Guardian gazetesinde yayımlanan bir habere göre, Yunanistan ordu mensuplarınca neo-nazi Altın Şafak Partisi’nden 3 bine yakın üyeye askeri eğitim verildiğiyönündeki haberler de ele alındı. Yüksek Mahkeme’nin son gelişmelerin ardından geniş çaplıaraştırma başlattığı ve sonuca göre nihai hukuki kararını vereceği öğrenildi. KEED imzasıylayayımlanan açıklamada, hükümetin anayasanın 22. maddesinin öngördüğü iş, sağlık, eğitim, yargı ve güvenlikle ilgili şartları yerine getiremediği gerekçesiyle halk ve ordunun işbirliğiylehükümetin bir an önce istifası istendi. İstifanın ardından Yüksek Mahkeme’nin başkanlığında siyaset dışından ve Atina Akademisi’nden danışmanların yer alacağı bir hükumetin oluşturulması talep edildi. Açıklamada, cumhurbaşkanının da işleri kolaylaştırmak adına uygun zamanda istifa etmesi istendi.

 

AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.