Kocaeli’de ’29 Ocak Milli Kimlik ve Direniş Gününü” Etkinlikleri Yapıldı

Balkanlardan Haberler STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan Yüksek Mahkemesi’nin ‘Batı Trakya’da Türk yoktur’ gerekçesiyle Türklere ait tüm derneklerin kapatılması kararı ile sabrı taşan Batı Trakya Türkleri, 29 Ocak 1988 günü, tüm engellemelere rağmen Gümülcine’ye gitmiş ve o gün tarihe “Milli Kimlik ve Direniş Günü” olarak geçmişti. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Kocaeli Şubesi 26 ncı yıldönümünde Milli Kimlik ve Direniş Günü etkinliği düzenledi. Gün boyu devam eden etkinlik, tam anlamıyla Batı Trakya Türkleri’nin güç birliğini sergiledikleri bir organizasyona dönüştü. İzmit’te Atatürk Heykeli’ne çelenk bırakılarak başlayan tören, MÜSİAD’da kahvaltıyla devam etti. Programa İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Eski Milletvekilleri Çetin Mandacı ile Ahmet Faikoğlu, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kurt, Gümülcine Türk Gençleri Birliği Başkanı Koray Hasan ile çok sayıda Batı Trakya kökenli hemşerimiz katıldı.

468xNx96121-detay.jpg.pagespeed.ic.0cqsAe0YFH

Öğleden Sonra Panel

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Balkanlar bizim bir kolumuzdur, bir ayağımızdır. Kaybetmiş de olsak onun ağrısını, onun sancısını yüreğinin derinliklerinde hisseden 75 milyon bir Türk milleti var. Biz Türk milletine ömrümüzün sonuna kadar minnettarız.” dedi.

Müezzinoğlu, Kocaeli‘nin Izmit ilçesinde düzenlenen ’29 Ocak Milli Kimlik ve Direniş Gününü Unutmadık, Unutturmayacağız’ paneline katıldı. Yaptığı konuşmada Balkanların önemine değinen Müezzinoğlu, Balkanların Türkiye‘nin bir kolu olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Balkanlar bizim bir kolumuzdur, bir ayağımızdır. Kaybetmiş de olsak onun ağrısını, onun sancısını yüreğinin derinliklerinde hisseden, genlerinin hücrelerinin derinliklerinde hisseden 75 milyon bir Türk milleti var ve biz 75 milyon bu Türk milletine ömrümüzün sonuna kadar minnettarız. Bu milletin bu fıtratıyla Balkanların her köşesindeki kardeşimizin derdi bizim derdimiz. Batı Trakya‘daki soydaşlarımızın her sıkıntısı her derdi bizim derdimiz. Yine Lokumcu Mehmet ağabeyin dediği gibi ‘Evet Türkiye varsa biz burada varız; Türkiye güçlüyse biz burada güçlüyüz.’ Batı Trakyalı kardeşlerim, buradan Balkanlara ve Batı Trakya‘ya hiç tereddüdünüz olmasın. Büyük Türk milleti var ve var olmaya devam edecek. Büyük Türk milleti sizin yanınızda ve sizin yanınızda olmaya devam edecek.”

Müezzinoğlu, Balkanlarda yapılmak istenilenlere vurgu yaparak, “Yunanlı ne yaparsa yapsın veya farklı devletler hangi tedbirleri alırsa alsın herkes kendisine yakışanı yapar. Herkes kendi medeniyet değerleriyle dik duruşunun sürdürmenin yolculuğunu yapar. Birileri tuzaklarla, birileri asimilasyonla, birileri farklı farklı baskılarla bir milleti yok etmeye çalışmayı kendi fıtratına, kendi medeniyet anlayışına yakıştırabilir. Ama büyük milletin fıtratı ‘Insanı yaşat ki devlet yaşasın, insanı yücelt ki devlet yücelsin’ der.” diye konuştu.

Bal-Türk Yöneticileri de katıldı

Panele Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Sekreter Halit Meriç, Bal-Türk Körfez Şube Başkanı Ziya Baykara ve yönetim kurulu üyesi Kadir Yeşil ile Bal-Türk üyeleri de katıldı. Panel başlamadan önce misafirlerden Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ile sohbet eden Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu ve Bal-Türk Körfez Şube Başkanı Baykara hasret giderme fırsatını da değerlendirmiş oldular.

468xNx96236-detay.jpg.pagespeed.ic.pj2N6Gt3mq


İçeriği Paylaş