Kocaeli Kırım Tatarları sürgün yıllarını andı

Haberler STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği, Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakarak 1944 yılında Rus yönetimi tarafından Urallar, Sibirya, Kırgızistan ve Özbekistan’a sürülürken hayatını kaybeden yüz binlerce Tatar vatandaşını anmak için dün bir araya geldiler

Kocaeli Valiliği binası girişindeki Atatürk Anıtı önünde toplanan Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Vefa İbrahim Aracı, başkan yardımcısı Remzi Aybar, genel sekreter Zümra Aracı, sekreter Ferit Toplu, yönetim kurulu üyeleri İzzet Toplu, Engin Tiner, Bahadır Batur ve diğer yöneticiler konuşma yapan Dernek Gençlik Kolları Başkanı Emre Tokel’i dinlediler. Tokel, “Rus lider Stalin’in emriyle 18 mayıs 1944 yılında bir gece içinde trenlere bindirilen yüz binlerce Tatar vatandaşından yolculuk sırasında 400 bini hayatını kaybetti. Gittikleri yerler olan Urallar, Sibirya, Kırgızistan ve Özbekistan’da da hayatlarını kaybeden on binlerce Tatar vatandaşı oldu. Bu yaşananlar tarihe bir kara leke olarak sürülmüştür. Geri dönüşün başladığı 24 yıldır geri dönebilen ve Kırım’a yerleşebilen Tatar sayısı 300 binle sınırlı kalmıştır. Çok insanımız acı çekmiş ve işkence görmüştür” dedi. Dernek üyeleri daha sonra yanlarında getirdikleri siyah balonları protesto amacıyla gökyüzüne bıraktılar.
Haber:Aybey KAHRAMANLI

Kocaeli Gazetesi


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.