Kırcaali’de “Mustafa Kemal’in Sofya Yılları 1913 – 1915” belgesel filmi gösterilecek

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’ın büyük dostu ve modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan “Mustafa Kemal’in Sofya Yılları 1913 – 1915” belgesel filmi 10 Kasım 2022’de Kırcaali Belediyesi Kültür Evi Salonu’nda saat 18.00’de izleyiciyle buluşacak. Filmin ardından Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Musikisi Topluluğu tarafından Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar Konseri verilecek. Etkinlik Kırcaali Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu tarafından düzenleniyor.

53 dakikalık film, Binbaşı Mustafa Kemal’in askeri ataşe olarak Sofya’da kalışının ve başkentin siyasi, sosyal ve kültürel hayatı üzerinde etkisinin inandırıcı bir anlatımını sunuyor. Seçkin Bulgar ve Türk tarihçilerinin sözleriyle Bulgaristan ile buluşmasının genç diplomatın zihninde bıraktığı güçlü etki hakkında bazıları az bilinen gerçekler kamuoyuna açıklanıyor. Atatürk’ün Bulgar bir generalin kızı olan  Dimitrina Kovaçeva ile yaşdığı gönül ilişkisi ve imkansız aşkından da söz ediliyor. Film ayrıca Mustafa Kemal’in “Her zaman Bulgaristan’a yardım etmek için elimden geleni yapmışımdır. Türkiye ve Bulgaristan dost olmalıdır. Bulgaristan’a karşı olan Türkiye’ye de karşıdır” sözlerini içeren Utro (Sabah) gazetesinin 22 Ekim 1931 tarihli sayısının tıpkıbasımına da yer veriyor.

Kırcaali’de yapılacak gösterim için filmin yapımcıları gazeteci Nahide Deniz ve yönetmen Ufuk Karakash’ın şehre gelmesi bekleniyor. Onlar, belgeseli profesyonel bir şekilde yapmak için Bulgaristan’da Mustafa Kemal hakkında mümkün olduğunca çok sayıda arşiv belgesi ve tanıklık eden materyaller arayarak birkaç yıl üzerinde çalışmışlardır.

Etkinliğe Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü de katılacak.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş