Kırcaali Günü! kutlandı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bir anlamda şehir bayramı olan, 21 Ekim Kırcaali Günü kutlandı. Şehrin Belediye Başkanı, sözde Türk partisi HÖH mensubu olan, Hasan Aziz’in ev sahipliğinde yapılan kutlamalara Milli Meclis Başkanı Tsveta Karayancheva da katıldı.

İlk tören 106 yıl önce Kırcaali’yi Osmanlıdan teslim alan ve Türklere yaptığı zulüm ve cinayetleri ile tanınan General Vasil Delov’un heykeli ile Hürriyet Anıtı’na çelenk konulması ile başladı. Ardından kortej yürüyüşü ile devam etti.

Kırcaali Günü ve Vasil Donev Ne Anlama Geliyor?

Yukarıdaki haber 24 Chasa gazetesinin internet sayfasından alındı*. Belediye Başkanın konuşmasından bahis yok. Ancak biz önce 17 Ekim 2012 tarihine dönelim. Bu tarihte belediyenin web sitesinden “General Delov’un Balkan Savaşı Esnasında Haskovo Askeri Bölüğü’nün Hareketleri” kitabının tanıtımının yapıldığını ve Kırcaali Belediyesi tarafından desteklendiğini öğreniyoruz**.

Şimdi de 21 Ekim 1913 tarihine dönelim ve Kırcaali Günü ve  Vasil Donev’in ne anlam taşıdığını sözde Türk Partisi HÖH’ün Belediye Başkanı Hasan Aziz’in ağzından öğrenelim:

“Belediye Başkanı Hasan Azis konuşmasında şunları paylaştı: “Bugün, önderliğinde Doğu Rodoplar’a yürüyüşün mümkün olduğu General Vasil Delov’un ismini özel bir saygıyla anıyoruz. Bir asır önce Kırcaali yeni tarihi için yeniden doğuyor. 21 Ekim vatanları için yaşamını yitiren askerleri anma, özgür ruhlarımızı ve toprağımızı koruma hazırlığımızı, gelecek nesillere sorumluluğumuzu gösterme günüdür.” ***

Bir de bu kutlama karelerinde yer alan konu mankeni eski müftü var. Törenlerde çalıştırılmak üzere istihdam edilen bir emekçi her halde… Onunun yorumunu da yapılan kutlamalardaki Belediyenin ve başkanının rolünü de okuyucularımızın yorumlarına bırakıyoruz.

*  (Kaynak: https://www.24chasa.bg/region/article/7112347).

** (Kaynak: https://www.kardjali.bg/tr/?pid=2,2&id_news=3368)

*** (Kaynak: http://www.bghaber.org/bghaber/kircaali-bagimsizliginin-101-yilini-kutladi/)


İçeriği Paylaş