Kerkük’te sürpriz istifa; yeni meclis başkanı Türkmen

Български Новини
İçeriği Paylaş

Irak’ın tartışmalı bölgelerinden petrol kaynaklarının bulunduğu Kerkük’te dün istifa depremi yaşandı.Vali Abdulrahman Mustafa ve İl Meclis Başkanı Ritkar Aziz görevlerinden istifa etti.

Zaman gazetesinin haberine göre, Aziz’in yerine il meclis başkanlığı görevine meclisin Türkmen üyelerinden Hasan Turhan getirilirken, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’ye yakınlığı ile bilinen Vali Mustafa ise resmi istifasını yarın sunacağını söyledi.

Saddam’ın 2003’te devrilmesinden bu yana Kerkük Valisi olan Mustafa’nın yerine Kürdistan Koalisyonu’ndan Necmettin Kerim üzerinde uzlaşmaya varıldığı öğrenildi. Kerkük’te Kürt yetkililerin istifa etmesi ve il genel meclisinin başına bir Türkmen’in getirilmesi, Araplara karşı Kürt-Türk yakınlaşmasına dair soru işaretleri doğurdu.

Geçtiğimiz haftalarda binlerce peşmergenin anayasaya aykırı olarak şehre girmesine göz yumulması, şehirde gerginliği tırmandırmış, Talabani’nin “Kerkük Kürtlerin Kudüs’üdür.” açıklaması sert tepkilere yol açmıştı. Bu arada Süleymaniye’de başlayan protesto gösterilerinin Erbil’e sıçramaması için dün Süleymaniye’den gelen araç ve sivillerin şehre girmesini yasaklandı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.