Almanya’da sünnete Meclis desteği

Български Новини
İçeriği Paylaş

Alman Parlamentosu sembolik bir prensip kararı alarak ülkede sünnetlere hukuken uygunluk sağlanmasından yana olduğunu gösterdi. Hükümetten konu ile ilgili bir yasa tasarısı hazırlaması istendi.

Alman Parlamentosu’nda perşembe günü görüşülen ve büyük bir çoğunlukla kabul edilen kararda “erkek çocuklarının tıbbî açıdan kurallara uygun ve gereksiz acılar yaşamadan sünnet edilmesinin temelde yasalara uygun olduğu” ifade edildi.

Hrıstiyan Birlik partileri (CDU/CSU) Meclis Grubu Başkanvekili Günter Krings, kararın “Almanya’da Yahudi ve Müslüman yaşamına uygunsuz bir biçimde zorluk çıkartılmasına izin verilmeyeceği yönünde” açık bir işaret olduğunu kaydetti.

Konuyla ilgili yasal düzenleme için hükümetten sonbahara kadar bir tasarı hazırlaması bekleniyor.

“Belirsizlikler ortadan kalkmalı”

Ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti’nin Meclis Grubu Başkanı Frank-Walter Steinmeier karar öncesi yaptığı konuşmada “meclisin hükümeti dinî gruplarda, doktorlarda ve ailelerdeki belirsizlikleri ortadan kaldırmak için harekete geçirmesi gerektiğini” söyledi.

Parlamentodaki partilerden grup olarak hiçbiri karara karşı çıkmazken hemen her partiden bazı milletvekillerinin oylamada “ret” oyu kullandığı gözlendi.

Sol Parti Milletvekili Jens Petermann genç erkeklerin sünnet için 14 yaşına kadar beklemesi ve bu yaşta kendilerinin karar vermesini savundu.

Yeşiller partisinden bazı milletvekilleri de benzer tereddütleri dile getirdi.

© Deutsche Welle Türkçe


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.