Karadağ lideri ilk kez Sırbistan’da

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Karadağ Başbakanı Cukanoviç bağımsızlığın ardınan Sırbistan’a ilk resmi ziyareti gerçekleştiriyor

Karadağ Başbakanı Milo Cukanoviç, ülkesinin bağımsızlığını kazanmasının ardından Sırbistan’a ilk kez resmi ziyarette bulundu.
Cukanoviç, Sırbistan Sarayına gelişinde, Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç tarafından askeri törenle karşılandı.
İki başbakan, başbaşa görüşmelerinin ardından, ”Avrup Birliğine (AB) Katılım Sürecinde Sırbistan ve Karadağ Arasında İşbirliği Anlaşması”nı imzaladı.
Sırbistan Başbakanı Daçiç, daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Sırbistan ve Karadağ arasında pek çok ortak nokta bulunduğunu ifade eden Daçiç, ”Bizleri, tarihten gelen ortak noktalarımız, geleneksel dostluğumuz birbirimize bağlıyor. Ancak, ortak çıkarlarımızın da bizleri birbirimize bağlaması gerek” dedi.
Cukanoviç de Sırbistan ile Karadağ’ı, tarihin yanı sıra ortak değerler ve amaçların da bağladığını belirterek, “yeni nesil siyasetçilerin iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için gerekli sorumluluğu üstlendiğini” kaydetti.
Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuçiç ve Meclis Başkanı Neboyşa Stefanoviç ile de görüşen Cukanoviç, ayrıca 12 Mart 2003 tarihinde, Başbakanlık binası önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden eski Sırbistan Başbakanı Zoran Cinciç anısına dikilen anıta çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu.
Cukanoviç, eski Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela’nın cenaze törenine katılmak üzere bu ülkeye giden Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ile görüşemedi.
Karadağ, 2006 yılında referandumla “Sırbistan-Karadağ” devletinden ayrılmıştı.
Dünya Bülteni/Haber Merkezi


İçeriği Paylaş