Kamuoyuna Duyuru

Duyurular
İçeriği Paylaş

Kısa bir süre önce Bulgaristan Eski Zagra (Stara Zagora) Belediyesi, Varna Belediyesi ve son olarak da Şumnu (Şumen)  bölgesinde ki geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan atalarımızdan yadigar köylerimizin isimleri, Bulgaristan’ın en hassas olması gereken dönem olan Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüttüğü bugünlerde ülke tarih ve kültürünü hatta birlikte yaşamış aile olmuş olan Türk-Bulgar kardeşliğini hiçe sayarak ülkenin utanç günlerinde olduğu gibi Türk isimlerine tahammül edemeyerek bölgede yaşayan halk tarafından da benimsenmiş olan bu yörelerin isimleri Bulgar isimleri ile değiştirilmiştir.

Bal-Türk olarak 33. kuruluş yıldönümümüzü geride bırakacağımız şu günlerde kurucularımızın derneğimizin ilk günlerinde zorla verilen Bulgar isimlerini protesto edip bizim sesimizi anavatanda duyurmaya çalıştığı gibi bizlerde bugün aynı yolda ve amaçla Bulgaristan devletinin göz yumduğu bu kararları protesto ediyor ve bu isimleri kâğıt üzerinde değiştirmeye gücü yetenlerin yarın tarihin karanlık sayfalarında yerlerini alacaklarını hatırlatmak isteriz.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından da gerekli görüşmelerin sağlanarak halk arasında bilinen hatta türkülerimize de konu olan bu isimlerin yeniden verilmesi konusunda çalışma yapacağına güvenimiz tamdır. Bal-Türk olarak Genel Merkez, Çayırova, Gebze, Körfez ve Karamürsel şubelerimiz olarak bu kararlara karşı olduğumuzu ve Bulgaristan’ın yeniden karanlık günlerine dönmeyeceğine inandığımızı belirtiriz.

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Adına 
Genel Başkan
Doç. Dr. Selçuk KOÇ


İçeriği Paylaş