Sırbistan’da Miloseviç’in subaylarına tutuklama

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sırbistan’da 2001 yılında Özel Operasyonlar Birimi (JPO) ”Kırmızı Bereli”lerin başlattığı isyanla ilgili 3 subay tutuklandı.

Sırbistan İçişleri Bakanı İvica Daçiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, eski Yugoslavya’nın dağılması sürecinde 1990’lı yıllarda Slobodan Miloşeviç tarafından kurulan ve 2003 yılında dağıtılan JPO’nun 2001 yılında başlattığı isyanla ilgili 5 subayın gözaltına alındığını belirtti.

Daçiç, bu kişilerden halen Terörle Mücadele Birimi’nde görevli Mica Petrakoviç’le (39), Vladimir Potiç (37) ve Sırp istihbarat servisi (BIA) görevlisi Veselin Leçic’in (51) sorgusunun ardından tutuklandığını, diğer 2 kişinin ise serbest bırakıldığını kaydetti.

Miloşeviç zamanında kurulan ve eski Yugoslavya’da 1990’lı yıllarda çıkan savaşlara katılan JSÖ birlikleri, 8 Kasım 2001’de 2 savaş suçlusunun Lahey’deki uluslararası mahkemeye iade edilmesini protesto amacıyla, Belgrad kent merkezinde araçlarla ve silahlarla sokağa çıkarak eylem yaptı. Hükümete yönelik bir darbe ve korkutma eylemi olarak algılanan bu isyan bir hafta devam etti. 12 Mart 2003’te öldürülen Sırbistan’ın AB yanlısı Başbakanı Zoran Cinciç’in cinayetini de JPO’nun eski komutanı Milorad Lukoviç Legıya’nın başında bulunduğu bir suç örgütünün işlediği belirlenmişti.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.