Istırancalılardan “2. Kaçamak Şöleni”

STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kocaeli Istırancalılar Dayanışma Derneği geçen yıl başlattığı, Güney Bulgaristan Türklerinin geleneksel yemeği olan, “kaçamak” şenliğinin bu yıl ikincisini düzenledi. İzmit Sekapark Otel’de düzenlenen programa Istırancalılar dışında çok sayıda Balkan Derneği temsilcisi ve siyasiler büyük rağbet gösterdi.

Protokol konuşmalarının açılışını Dernek Başkanı Kamil Terzi yaptı. Derneklerinin gayesinden ve faaliyetlerinden bahseden Terzi, dayanışma ruhunu geliştireceklerini ifade etti.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Saraybahçe Eski Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice, Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Koç, Bal-Türk Körfez Şube Başkanı Ziya Baykara, Rumeli Balkan Dostluk Grubu Sözcüleri Halil Dokuzlar ve Ramazan Kadınçeşme de programda önce çıkan simalardı. Ayrıca Bulgaristan Paşmaklı’dan da Rodoplarda Dostluk ve Kültürel İlişkiler Dernek Başkanı Mediha Zaimova da yer aldı.

Misafirlere helva ve kaçamak ikram edilirken güzel bir birliktelik sergilendi. Katılımcılara yönelik birer konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu Bulgaristan’ı da Istıranca bölgesini de tanıdığını; Istıranca bölgesinde görev yaptığını Balkan Kültür programları kapsamında da Bulgaristan’ı meclis üyeleri ile gezme fırsatı bulduğunu ifade etti. Karaosmanoğlu, “Türkiye güçlendikçe Balkanlar da oradaki kardeşlerimizde güçlenmektedir” dedi. Karaosmanoğlu konuşmasının sonunda, “Nevzat Bey ile birlikte bir günlüğüne Istıranca’ya gitme sözü verdi.

İzmit Belediye Başkanı Doğan da yaptığı konuşmada, Bulgaristan’a ve Istırancalıların geldiği Rodoplar ve Nevrekop bölgesine gittiğini, güzel dostluk köprüleri kurduklarını ve bu sivil faaliyetlere her zaman destek olmaya devam edeceklerini ifade etti.

20141122_135012

 

20141122_135147

 

20141122_145813

 

20141122_135137


İçeriği Paylaş