İsrail’de 450 bin kişi sokağa döküldü

Haberler
İçeriği Paylaş

İsrail’de hayat pahalılığını ve sosyal adaletsizliği protesto için haftalardır süren gösterilerde cumartesi gecesi yüz binler sokaktaydı.

İsrail tarihindeki en kalabalık gösteriler 20’ye yakın şehirde yapılırken katılımcıların sayısının toplam 450 bine ulaştığı bildirildi. Tel Aviv’deki Medina meydanını ve meydana açılan ana caddeleri tümüyle dolduranlar “İsrail Parlamentosu uyanıncaya kadar” protestoların süreceğini belirtirken “Halk sosyal adalet istiyor”, “Sadaka değil, sosyal adalet istiyoruz” sloganları attı. Her ne kadar gösterilerde hedeflenen “1 milyon” katılımcıya ulaşılamasa da yorumcular, gösterilerin çok büyük bir etkiye ulaştığını ve ekonomik sorunların güvenlik ve diplomasiyle birlikte hükümetin gündemine girdiğini vurguladı. İsrail’in Kanal 10 televizyonu da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yardımcılarıyla birlikte gösterileri değerlendirdiğini belirtti ve Netanyahu’nun “Mesaj alınmıştır” deyip, gerekli düzenlemelerin yıl sonuna dek yapılacağını söylediğini kaydetti.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.