Kalkandelen Devlet Üniversitesi ile Uludağ Üniversitesi Kardeş Olacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Uludağ Üniversitesi ile imzalanan eğitim ve kültür işbirliği protokolü kapsamında Bursa’ya giden Kalkandelen Devlet Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Vulnett Ameti, Bursa Valisi Şahabettin Harput’u ziyaret etti.
Bursa Tarihi Heykel Valilik binasında gerçekleştirilen ziyarette rektör yardımcıları ve bir grup akademisyen hazır bulunurken, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Mefahil Hızlı refakat etti.

Bursa’ya giden Kalkandelen Devlet Üniversitesi heyeti çeşitli ziyaretlerde bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Şahabettin Harput, “Aslında Kalkandelen bize yabancı değil, biz de Kalkandelen’e yabancı değiliz. Sizin kardeşleriniz burada. Kendi evinizdesiniz. Dünyada ilerleme, büyüme, gelişme, güçlü hale gelmenin yolu bilimden geçiyor. Bilimsel çalışmaya, üniversiteye önem veren ülkeler dünyada yukarıya doğru gidiyorlar.” dedi.

Ülkelerin geleceğinin akademik kadrolarını elinde olduğunu altını çizen Harput, “Nasıl bir ülke hedefliyorsak o ülkeyi siz kuruyorsunuz. Bugün de cemiyette bir sürü sorunlardan şikayet ediyorsak onun da sebebi yine eğitim camiasıdır. Dolayısıyla Uludağ Üniversitesi gibi gerçekten Türkiye’nin en saygın üniversitelerinden birisiyle böyle bir diyalog içerisinde, işbirliği içerisinde olmak çok güzel bir şey, ben bundan mutluluk duyuyorum.” şeklinde konuştu.

Her konuda desteğe hazır olduklarının altını çizen Vali Şahabettin Harput, bilime dayanırken bir taraftan da omuz omuza yürümek gerektiğini ifade etti.

Rektör Vulnett Ameti ise üniversite olarak ilginç ve acı bir tarihe sahip olduklarını belirterek, “Üniversitemiz 1994 yılında Makedonya’daki ve Kosova’daki Arnavut bilim adamları tarafından gayri resmi olarak, devlet tarafından tanınmayan bir üniversite olarak kuruldu. Üniversitemiz o tarihlerde Mali olarak devletten bir destek almadığı için halk tarafından yapılan yardımlarla eğitimini sürdürdü. 10 sene illegal olarak ev ve farklı mekanlarda eğitimine devam etti. 1995’in 17 Şubatı’nda evlerde yapılan ilk derslere polis baskın yaptı ve dağıtmaya çalıştı. Orada bir arkadaşımız Abdulselam Bey şehit edildi.” şeklinde konuştu.

Türkiye’den bir çok üniversite ile kardeşlik protokolü yaptıklarını anlatan Rektör Ameti, bu işbirliğini Uludağ Üniversitesi ile de geliştirmek istediklerini kaydetti..

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Mefahil Hızlı ise Makedonya Kalkandelen Devlet Üniversitesi ile imzalanacak protokol ile karşılıklı öğrenci ve öğretim üyesi iş birliklerinin gerçekleşeceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Vali Şahabettin Harput, rektör Vulnett Ameti’ye el işlemeli İznik çinisi hediye etti.

http://mk.zaman.com.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.