,İsimleri Uğruna, kitabı tanıtıldı

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Yazar Salih Bozov’un kaleme aldığı Bulgaristanlı Pomak Türkleri’nin yaşadığı trajedileri anlatan “İsimleri Uğruna” adlı kitap, Sultangazi Belediye Meclisi’nde düzenlenen toplantı ile tanıtıldı.

Sultangazi Belediyesi tarafından basılan eserin tanıtım toplantısına yazar Salih Bozov ile birlikte Sultangazi Belediye Başkan Yardımcıları Fevzi Dülger ve Nurgün Güngören, kitabın editörü gazeteci Mehmet Türker, bazı birim müdürleri, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

KÖYLER YAKILDI, İNSANLAR KATLEDİLDİ

Sultangazi Belediye Başkan Yardımcısı Nurgün Güngören’in sunuş konuşmasının ardından söz alan yazar Salih Bozov, 1910’lu yıllarda yaşanan trajedileri anlattı. Kitabı derlerken bir çok köyü ziyaret ettiğini söyleyen Bozov, “Balkan Savaşı’ndaki göçü müteakiben Pomak Türkleri Bulgar hükümeti tarafından geri çağrıldı. Göçmenlerin bir kısmı onlara inanarak döndü. Ancak döndüklerinde köylerinin kül olduğunu gördüler. Zaten bunların ileri gelenleri de katledildi” dedi.

Dedesi Hasan Efendi’nin de aynı dönemde şehit edildiğini ifade eden Salih Bozov, “Her köyden şehitler oldu. Bunların hepsi ayrı bir trajedi. Bu isimleri tespit ederek bir şehitlik yapmak istiyoruz” diye konuştu.

BULGAR ZULMÜ ANLATILIYOR

Kitapta, Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’dan çekilmesinin ardından, gözü dönmüş Bulgar askeri ve çetecilerin Rodoplar’da huzur içinde yaşayan Müslüman Pomak Türklerinin köylerini kuşatması, hançerin gücüyle Müslüman adlarının yerine Hıristiyan adları vermesi, insanların dinlerini değiştirmeye zorlanması anlatılıyor.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.