Irkçı parti lideri Siderov hakkında yine iki suç duyurusunda bulunuldu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sofya Bölge Savcılığından yapılan açıklamada savcılığın aşırı ırkçı Ataka partisi lideri Volen Siderov hakkında halkı yetkililer tarafından olağanüstü hal kapsamında alınan önlemleri ihlal etmeye teşvik etme ve kamu otoritesinin görevlerini yerine getirmesini engelleme gerekçesiyle iki suç duyurusunda bulunduğu ve daha bir gerekçeyle hakkında soruşturma açıldığı bildirildi. Siderov’un 50 000 leva kefaletle serbest bırakıldığı anlaşıldı.

Sofya Bölge Savcılığının, ırkçu parti liderin Hıristiyanların Paskalya Günü’nde maskesiz olarak kiliselere gitmeleri ve kendi deyişiyle “tanrının Mutafçiyski’den daha üstün olduğunu ıspatlamaları” çağrısından sonra harekete geçti. Siderov, Ataka partisine ait ALFA TV’de pazar günü yayınlanan bir programda kiliseye maskeli olarak giremeyeceğini söyledi, çünkü kendi deyişiyle “tanrıya inanıyorsan, onun huzurunda maske takmamalısın”.

Şimdi ırkçı parti lideri hakkında Ceza Kanunu’nun yetkililer tarafından olağanüsü hal kapsamında alınan önlemleri ihlal etmeye teşvik etmeye ilişkin hükmü kapsamında suç duyurunda bulunuldu. İkinci suç duyurunun gerekçesi, 13 Nisan 2020 tarihinde Sofya Emniyet Müdürlüğü’nde ifade vermeye çağrı tebliğinin kendisine yapılmasını engeleyerek, kamu otoritesinin görevlerini yerine getirmesini engellemesidir. Bu suç duyurularından dolayı kendisinin 50 000 leva kefaletle serbest bırakılması kararı alındı. Kefaletin bugünden itibaren 14 gün içerisinde ödenmesi gerekir.

Bundan başka savcılık Siderov hakkında savcı ve soruşturma memurunu tehdit ettiği gerekçesiyle yeni bir soruşturma başlattı.

Irkçı parti lideri, 13 Nisan 2020 Pazartesi günü yayınlanan bir tv programında şu ifadeleri kullandı:”Hakkımda suç duyurusunda bulunmaya hazırlananlar daha ne kadar yaşayacağınızı hesaplayın! Ve şimdi bana karşı hareket etmeyi kabul edenler, sizin de sonunuz gelecek”.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş