İngiltere’deki Bulgaristan vatandaşları, ikamet statüsü için başvurabilecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği, 2019’un başından beri İngiltere’deki Bulgaristan vatandaşları için 28 bilgilendirme günü düzenledi.

Toplantılara katılan vatandaşlar Birleşik Krallığı’n Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasından (Brexit) sonra haklarını garanti altına almak için atmaları gereken adımlar hakkında bilgi aldı.

Mart ve Nisan aylarında Londra, Oxford, Krue, Coventry, Newcastle, Glasgow, Exeter, Truro, Plymouth kentlerinde bilgilendirme toplantıları yapıldı.

30 Mart’ta Birleşik Krallık, resmi olarak Bulgaristan vatandaşlarının ve aile üyelerinin, ikamet statüsü ve geçici ikamet statüsü için başvurabilecekleri İkamet Programı başlattı. Başvuru, aynı tarihten itibaren kimlik kartı ile yapılabilir. İkamet başvuruları https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/applying-for-settled-status linkinde bulunan internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Anlaşmasız bir Brexit durumunda bile Birleşik Krallık bu ikamet programını uygulayacaktır. Sert bir Brexit durumunda Birleşik Krallık’ta bulunan Bulgaristan vatandaşları 31 Aralık 2020 tarihine kadar ikamet başvurusunda bulunabilecekler.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş