Kosova’da Yerel Seçimler Başladı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Seçmenler, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için yarışan 7 bin 964 aday arasında seçim yapmak üzere saat 07.00’den (TSİ 08.00) itibaren sandık başına gidiyor.

Sırbistan’dan ayrılarak, 17 Şubat 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova‘nın kuzeyinde, yoğun olarak Sırp nüfusunun yaşadığı belediyelerde de yerelseçimlerin bu yıl ilk kez Kosova kanunlarına göre yapılıyor olması nedeniyle seçimler ayrı bir önem kazandı.

Kosova Merkezi Seçim Komisyonu’ndan (CIK) yapılan yazılı açıklamada, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için 7 bin 964 adayın yarışacağı bildirildi.

Ülke genelinde 1 milyon 779 bin 357 seçmenin oy kullanması bekleniyor.

Avrupa Birliği (AB) Gözlemci Misyonu Başkanı Robert Gualtieri, Priştine’deki Emir Duraku İlköğretim Okulundaki seçim merkezinin açılışına katılarak, bugün Kosova’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gözlemci Misyonu’nun AB üyesi 28 ülke ile Norveç ve İsveç’ten 99 gözlemciden oluştuğunu ifade eden Gualtieri, şöyle konuştu:

Kosova‘ya bu önemli günde destek verme fırsatım olduğu için mutluyum çünkü bugün demokrasinin geliştiği, Sırbistan ile ilişkilerin normalleşmesine doğru bir adımın daha atıldığı gündür. AB Gözlemci Misyonu burada tarafsız gözlem yapacak. İlk raporumuzu da salı günü yayımlayacağız. Buradaki varlığımızın, Kosova’daki seçmenlerin seçim sürecine olan güvenini artıracağını ümit ediyoruz.”

Kosova Merkezi Seçim Komisyonu’nun açıklamasında, seçimde 28 binin üzerinde yerli ve yabancı gözlemcinin görev yapacağı belirtildi.

Seçimlere, ülkedeki Türkleri temsil eden Kosova Türk Adalet Partisi, Kosova Türk Birliği ve Kosova Demokratik Türk Partisi de katılıyor. Üç partinin ortak adayı bulunmuyor.

(AA)


İçeriği Paylaş