Tav’ın Yenilediği Ohri Havalimanı Törenle Açıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te “Büyük İskender” ve turistik şehri Ohri’de “St. Paule the Apostle” uluslararası havalimanlarının işletmesini 20 yıl süreyle devralan Türk firması TAV 12 ay içerisinde Ohri Havalimanı’ndaki inşaatını tamamlayarak törenle hizmete açtı.
TAV İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Sani Şener, açılış töreninde yaptığı konuşmada, havalimanlarının işletmesini alarak Makedonya ekonomisine katkı sunduklarını söyledi.
Şener, DHA’ya verdiği röportajda ise “TAV havalimanları olarak Üsküp ve Ohri havalimanlarının yapımını ve işletmesini almıştık. Ohri’deki işimiz yenilemeydi ve o iş bitti. 8 Eylül’de de Üsküp’ü bitireceğiz ve açacağız. Buraya yabancı sermaye olarak geldik, Türk sermayesi olarak. Buradaki yatırımları tamamladık. Hakikatten bize çok destek oldular, çünkü özeleştirme çok zor iştir, özelleştirmede insanlar yeni iş yapma tekniğine alışırlar. Makedonya devlet yetkilileri, bürokratlar bize çok ilgi gösterdiler. Bu iki havalimanı, çok ciddi miktarda turisti Makedonya’ya getirecek” dedi.
TAV olarak genellikle gelişmekte olan ülkelere yatırım yaptıklarını belirten Şener, “Makedonya da gelişmekte olan bir ülke. Makedonya’nın geleceğine inanıyoruz. Bu yüzden bu yatırımı yaptık. Gelişmekte olan ülkelerde genellikle alt yapı yatırımlarında kamu-özel sektör ortaklığı çok önemli. Havalimanları ticari yerlerdir. Ticari yerlerin devlet tarafından değil özel sektör tarafından işletilmesi gerekiyor. Biz de bunun en güzel örneğini Makedonya’da verdik. Makedonya’nın giriş kapılarını kamu-özel sektörle geliştirmesinin ekonomiye katkılarını çok kısa sürede göreceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.
Açılış töreninde konuşan Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ise “20 yıldan sonra havalimanlarına yeni imkan doğdu. Yıllarca beklenen ve aranan şimdi gerçekleşti” ifadelerini kullandı.
Doğan Haber Ajansı

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.