II. Abdulhamit’in Bulgarlar’a bağışladığı arsaya dev proje

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Azınlık vakıflarına ait taşınmazların iadesi sonrası II. Abdulhamit’in 1894’te Bulgar Vakfı’na bağışladığı Şişli’deki 59 dönümlük araziye dev proje geliyor. Taş Yapı ve Bulgar Vakfı’nın ortak yapacağı projenin maliyeti milyar dolara ulaşacak.

Bulgaristan Ortodoks Eksahlığı Vakfi’nın sahibi olduğu Şişli’deki 59 dönümlük arazi üzerine ofis, AVM ve rezidanstan oluşan milyar dolarlık dev bir proje geliyor. 1894 yılında Sultan II. Abdulhamit tarafından Bulgar ‘Evlogi Georgiev Vakfı’na bağışlanan, ancak 1988 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce el konulan dev arazi 28 Ağustos 2011 tarihinde ‘Azınlık Vakıflarına ait Taşınmazların iadesi’ kanunu ile Bulgar Ortodoks Vakfı’na geri iade edildi. Şişli’nin kalbinde yer alan arazi ile ilgili Taş Yapı Bulgar Ortodoks Vakfı ile kat karşılığı proje yapmak üzere anlaştı. Konuyla ilgili görüş aldığımız Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, Şişli’nin en güzel bölgesi olarak nitelediği söz konusu arsa üzerine karma bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi.

% 50 kat karşılığı yapılacak

Bulgar Ortodoks Vakfı ile yüzde 50 kat karşılığı anlaşma sağladıklarını ifade eden Turanlı “Ancak imar konusunda vakıfın çözemediği bazı durumlar var. Bu konuyla ilgili çalışmaları sürüyor. İmar işini hallettikten sonra projenin startını vermek istiyoruz” dedi. Arsa üzerine çalıştıkları projeyi “Avrupa’nın en büyük ve görkemli projesi” diye tanımlayan Turanlı “İçerisinde otel, rezidans, ofis ve AVM olacak. Proje yatırım bedeli hakkında net bir şey söylemek mümkün değil. Milyar doların üzerinde de olabilir aşağısında da. İmar sorunu çözüldükten sonra netlik kazanacak” dedi.

Kaan Zenginli/Star Gazetesi


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.