HÖH’ün Heykelini Dikmek istediği Penço Kubadinski…

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da yakında piyasaya çıkacak olan “İsim Değiştirme Kampanyasının Gerçekleri” adlı kitap, 1989’da Türkler’e uygulanan zorunlu göçün perde arkasında olanları tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi. O dönemdeki vahşeti belgelerle anlatan kitapta, ilginç konuşmaların yer aldığı resmi toplantı tutanakları da ilk kez yayınlanıyor. Bulgaristan Komünist Partisi (BKP) Merkez Komitesi üe Politbüro’nun arşivlerinden seçilmiş gizli belge ve resmi tutanaklardan derlenen 200 sayfalık kitapta, 6 Haziran 1989’da dönemin devlet başkanı Todor Jivkov başkanlığında yapılan politbüro toplantısının, “çok gizli” damgalı resmi tutanakları da yer alıyor:

En az 200 bin Türk gitmeli
* Todor Jivkov: Maksimum sayıda insanı göç ettirmek için elimizden geleni yapmak durumundayız. En az 200 bin kişiyi göçe zorlamalıyız.

* Grigov Stoiçkov (Başbakan Yardımcısı): İnsanlar evlerine kapanıp bekliyorlar. Sorun yaratıyorlar. Bir bölümünün göç etmeyeceğini tahmin ediyorum.

* Jivkov: Onları işyerlerine döndürmeliyiz. Dönmezlerse tedbir alınmalı. Onlara, başka bir bölgeye gidecekleri, orada çalışacakları ve evlerine burada çalıştırılacak başka insanların yerleştirileceği söylensin.

Önce çalıştıralım sonra yollayalım
* Stoiçkov: Bu konularla ilgili, yarın açıklanmak üzere yeni bir hükümet kararının alınması gerekiyor.

* Jivkov: Ama bu karar basında yer almamalı.

* Penço Kubadinski (Polütbüro üyesi): Razgrad bölgesindeki Beli Lom’da 1800 kişinin yüzde 90’ı pasaport başvurusu almış bulunuyor. Onlara “Sizi durdurmayacağız, ancak rekoltenin toplanması da size düşer. Önce buğday ambara girecek, ondan sonra gideceksiniz” demeliyiz.

* Jivkov: Çalışmayan pasaport alamayacak.

Türkiye şuçlu duruma düşşün!
* Kubadinski: Türkiye’nin amacı, Bulgaristan’da ekonomik sorunlar yaratmak. Buna karşı koyacak gücümüzün olduğu bilinmelidir. Göçü durdurmadan duruma hakim olmamız gerekir. Bence 300 bin kişi göç eder. Bu durum, işgücünde kısmi bir kriz yaratabilir, ancak panik yaratmayacak.

* Jivkov: Türkiye onları kabul etmeyi reddedecek.

* Kubadinski: Bizim yaptığımız, her koşulda işimize yarar. Türkiye kapıları açmazsa suçun Türkiye’ye ait olduğunu söyleyeceğiz. Gidip geri döndüklerinde onlara, “Siz Bulgarsınız, nereye gidiyorsunuz? Gitmeyin demedik mi?” diyeceğiz. Şimdi onları kabul edip etmeyeceklerini düşünmeden, almaları için Türkiye’yi sıkıştırmalıyız.

Bando mızıkayla yolcu etmeliyiz
* Jivkov: Bu işi boş bırakmayalım… Onları bando mızıka ile uğurlamamız gerekir.

* Kubadinski: Doğru, çünkü kovulmadıklarını görecekler. Bazı işletmeleri kapatmak zorunda kalsak da önemli değil. Öğrencilere hızlı meslek kursları verip traktör veya biçerdöver koltuğuna oturturuz. Emekliler de mesleğinde çalışıp maddi anlamda teşvik edilmeli.

* Petar Mladenov (Dışişleri Bakanı): Bence yoldaş Jivkov’un açıklaması, politikayla uğraşmaya başladığımdan beri gördüğüm en büyük siyasi hamlelerden biri. Eğer bunun tarihte bir emsali varsa öğrenci eylemleri sırasında De Gaulle’in çıkıp, “Buraya kadar” demesine benzetilebilir.

Kaynak: http://www.gazetevatan.com/turkler-i-kovalim-evlerine-konalim-9708-gundem/


İçeriği Paylaş