HÖH lideri Mestan Türk elçiliğine sığınmış

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da Rusya-Türkiye gerilimi sırasında Moskova’ya karşı bir açıklama yaptığı için partisinin kurucusu Ahmet Doğan tarafından ihraç edilen Lütvi Mestan’ın can güvenliğinin tehlikede olduğu, bunun için bir süreliğine Türk Büyükelçiliği’ne sığındığı ortaya çıktı

Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Haklar ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütvi Mestan’ın partiden ihraç edildiği sırada can güvenliğinin tehlikede olduğu ortaya çıktı. Mestan’ın güvenlik için Türk Büyükelçiliği’ne sığındığı belirtiliyor.

Çocuklarıyla Türk Elçiliği’ne gelen Mestan’ın, 2008’de kuşkulu bir intiharda hayatını kaybeden HÖH liderinin özel kalem müdürü Ahmet Emin gibi öldürülmekten korktuğu iddia edildi.

24 Chasa gazetesine konuşan Mestan, “Türk Elçiliği’nde kısa bir süre kaldım. Kritik bir durumda her bir Bulgar siyasetçisi kendi güvenliğini sağlama hakkına sahip. Güvenliğimi sağlamak için birkaç saate ihtiyacım vardı” dedi.

Önceki gün HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan’ın evinde toplanan HÖH Merkez Konseyi, Mestan’ı görevden almış ve partiyle ilişkisini kesmişti.

Lütvi Mestan’ın Türkiye’nin hava sahasında düşürülen Rus uçağıyla ilgili parlamentoda okuduğu bildiriyi ‘gaf’ olarak nitelendiren Ahmet Doğan, bu sebeple Mestan’ın ihraç edilmesini sağlamıştı.

Kaynak: Dünyabülteni


İçeriği Paylaş