HÖH, Cumhurbaşkanı’nın verdiği hükümeti kurma görevini iade etti

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, hükümeti kurma görevini bugün Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütvi Mestan’a verdi. Mestan, görevi aldıktan hemen sonra cumhurbaşkanına iade etti.

Görevi iade etmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Mestan, “Artık 41. hükümetin görevi bitmiştir.

Bu andan itibaren devletteki en büyük iktidar sahibi cumhurbaşkanıdır. Bu birkaç ay içinde size ağır bir yük düştüğünü biliyoruz, bu yüzden de size canı gönülden başarılar diliyoruz.

Geçici hükümetin belirlenmesiyle ülkedeki siyasi arenada normalleşme sürecinin başlamasını bekliyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Plevneliev ise geçici hükümetin kurumsal istikrarı garanti etmesi gerektiğini vurguladı. En erken 13 Mart’a kadar bakanlar kurulu isimlerinin belli olacağını kaydeden Plevneliev, kabinede 3 başbakan yardımcısı olacağını açıkladı.

Daha önce iktidardaki GERB partisi ve anamuhalefet Bulgar Sosyalist Partisi(BSP) de geçici hükümet kurmayı reddetmişti. Anayasaya göre Plevneliev, geçici hükümeti bizzat belirleyecek.

Bulgaristan’da erken seçimler 12 Mayıs’ta düzenlenecek.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.