Hırvatistan Hüküm Giymiş Generalin Doğum Gününü Kutladı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Geçtiğimiz salı geceyarısı Knin Kalesi’nde Hırvat general Ante Gotovina’nın 56. doğum gününü kutlamak için 56 meşale yakıldı.

Gotovina, Lahey tarafından 1995’teki Fırtına Operasyonu’nda işlediği savaş suçları nedeniyle mahkum edilmişti.

Zavet veteran birliğinin Zadar şubesinden Boris Mujanoviç, “Bu, özellikle Hırvatistan’ın her yerinden hayranların, Hırvat muhafızların ve bütün dostlarımızın birlikte yaptığı bir kutlamadır. Hırvat bayrağının zafer sembolü olarak dalgalandığı buradan, kahramanımız General Ante Gotovina’ya mutlu yıllar diliyoruz” dedi.

Yerel medya, meşalelerin Gotovina’nın muharip yoldaşları tarafından yakıldığını belirtti. İktidar partisi Hırvat Demokratik Birliği üyesi Knin belediye başkanı Yosipa Rimats da kutlamaya katılanların arasındaydı.

Sağcı Hırvat Haklar Partisi, Gotovina’nın doğum gününde resmi bir kutlama mesajı yayınladı.

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Nisan ayında Gotovina’yı 24 yıl ve General Mladen Markaç’ı 18 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Hırvat ordusunun, NATO’nun ve Bosna-Hersek ordusu ARBİH’in desteğiyle Krayina’da gerçekleştirdiği etnik temizlikle 250 bin civarında Sırp yurdundan sürülmüştü. Fırtına Operasyonu sırasında yüzlerce Sırp sivil öldürülmüş, binlercesi yaralanmıştı. Etnik temizliğin yıldönümü olan 5 Ağustos, Hırvatistan’da “Zafer Günü” adıyla, ulusal bayram olarak kutlanıyor.

HaberBoşnak


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.