Berlusconi için 51’inci güven oylaması

Haberler
İçeriği Paylaş

Skandallarıyla gündemden düşmeyen İtalya Başbakanı Berlusconi bir kez daha güven oylamasıyla karşı karşıya. İtalyan hükümeti, Başbakan’ın hukukî sorunları nedeniyle siyasi açıdan zorluk yaşıyor.

 

İtalya’nın merkez sağ hükümeti, 2010 yılı devlet harcamalarına ilişkin bilançonun meclisten onay almaması nedeniyle bir kez daha güven oylamasından geçmek zorunda. Oylama öncesi milletvekillerine hitap eden Berlusconi, hükümetine güvenilir bir alternatif olmadığını söyledi.

Hükümet için güvenoyu istemenin işleyen bir ülke için riskler getireceğini belirten İtalya Başbakanı, ülkenin çıkarlarını ve ülkeyi krizden koruyabilecek yönetimin kendi hükümetleri olduğunun anlaşıldığını dile getirdi. Berlusconi ayrıca, kendisine yani ”Berlusconizm”e karşı şiddetli bir kampanya yürütüldüğünü söyledi.

Muhalefet istifa istiyor

İtalyan hükümeti 2010 yılı devlet harcamalarına ilişkin bilançonun yeniden yazılarak, salı günü meclis gündemine getirmeyi istiyor ancak muhalefet bilançonun daha önce kabul edilmediği için anayasaya göre yeniden sunulamayacağını, dolayısıyla hükümetin istifa etmesi gerektiğini savunuyor.

Hükümetin yaşanan durumla başa çıkamadığını kaydeden muhalefet lideri Pierluigi Bersani, “Sorunlar ortada ancak Berlusconi sadece hileler yaparak koltuğunda nasıl kalacağını biliyor” şeklinde konuştu. 630 sandalyeli İtalyan parlamentosunda yapılan oylamada, 290’a 290 eşitlik çıkmıştı.

Berlusconi sadece siyasi değil özel hayatında da zor günler geçiriyor. İtalya Başbakanı hakkında yolsuzluktan reşit olmayan biriyle ilişkide bulunmasına kadar dört ayrı suçlamadan dava açılmış durumda.

© Deutsche Welle Türkçe


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.