Helva sohbetleri yeniden başlıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Osmanlı Devleti‘nde saray ve konaklarda yaşayanlardan köylülere kadar, toplumun her kesiminin kış gecesi eğlencesi olarak anılan, çeşitli oyunların oynandığı, şiirler ve manilerin okunduğu, türkülerin söylendiği ve çeşitli ikramların yapıldığı helva sohbetleri, radyo ve televizyonun yaygınlaşmasıyla unutulmaya yüz tuttu.

Lale Devri‘nde yaygınlaşan, şiir ve manilerin okunduğu, türkülerin söylendiği, ney dinletilerinin yapıldığı, Osmanlı geleneği ”helva sohbetleri” Edirne Valiliği‘nin himayesinde yeniden canlandırılacak.

Edirne Valiliği, sivil toplum kuruluşlarının girişimiyle Osmanlı geleneğini yaşatmak için çalışma başlattı.

Uzun bir aradan sonra yeniden başlatılan helva sohbetine protokol üyelerinin yanı sıra, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Ney dinletisiyle başlayan, geçmişin izlerini taşıyan sohbet gecesinde Balkan ve Rumeli türküleri seslendirildi, atışmalı maniler eğlenceye neşe kattı.

Helva sohbetlerinin en önemli eğlenceleri arasında yer alan ”kapmaca oyunu” protokol üyeleri arasında tatlı rekabete yol açtı. AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan’ın da oynadığı oyun hem oynayanlara hem de seyredenlere keyifli anlar yaşattı.

Sohbete adı verilen helvanın ve hardaliye ikramının ardından, bir sonraki helva sohbetini Edirne Valiliği‘nin düzenlemesine karar verildi.

”Bu gelenek yaşatılacak”-

Edirne Valisi Hasan Duruer, AA muhabirine ilk kez katıldığı helva sohbetlerini çok beğendiğini, geleneğin yaşatılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Geleneği eski Valilik Konağı’nda sürdürmek istediklerini ifade eden Duruer, ”İnşallah o güzel mekanı Edirne halkına kazandırmak istiyoruz, tefrişini yaptıktan sonra. Bu geleneğin mutlaka devam etmesi lazım. Edirne’nin kültürünü, sanatını, güzelliklerini bu helva gecelerinde gördük” diye konuştu.

AK Parti Edirne Milletvekili Müezzinoğlu ise sohbetlerden etkilendiğini belirterek, ”Edirne sevdalılarının, sivil toplum kuruluşları ve kamu kuruluşlarının duyarlılığıyla devam edecek bu geleneksel sohbetlere bundan sonraki süreçte her türlü desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.

(AA)


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.