Borisov: ”İktidara gelirsek en az 10 Müslüman Bakan Yardımcısı olacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) Partisi Genel Başkanı Boyko Borisov, iktidar olmaları halinde en az 10 Müslüman bakan yardımcısının olacağını bildirdi.

Bulgaristan’da 5 Ekim’de yapılacak erken parlamento seçimleri öncesinde ülke nüfusunun yüzde 10’unu oluşturan Müslümanların oylarını almak isteyen siyasilerin mücadelesi başladı.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali bölgesini ziyaret eden GERB Genel Başkanı ve eski başbakan Boyko Borisov, seçimlerde Müslümanların oylarına talip olduklarını söyledi.

Pripek köyünde bir spor sahasının hizmete açan Borisov, burada yaptığı konuşmada, GERB Partisi’nin lideri olarak ülke yönetiminde Müslümanlara geniş yer vereceğine söz verdi.

“İktidar olursak, bakan yardımcılarımızın en az 10’u Müslüman olacak” diyen Borisov, şöyle devam etti:
“Şu anda halkın farklı etnik kökenli bölgelerimizde, bulabildiğimiz eğitimli, itibarlı her birinizi değerlendirip, gelişme fırsatı vereceğiz. 240 sandaliyeli parlamentoda 121 milletvekilin olursa, istediğini yaparsın, seni asla köşeye sıkıştıramazlar. Seçmleri kazanmazsak, muhalefet oluruz. GERB olarak tek başımıza iktidar oluruz. Pazarlık temelli koalisyonlara katılmayız.”

Bulgaristan’da yapılan kamuoyu araştırmalarında GERB Partisi önde gözüküyor.

Öte yandan, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi halen seçimlere katılım kaydını yapmadı, adaylar listesini de açıklamadı.

HÖH, Bulgaristan’da üçüncü en büyük siyasi güç olarak tanımlanıyor.

AA


İçeriği Paylaş