Hacıoğlu, “Bulgaristan’da yaşayan Türkler Rusya’nın yanında olamaz!”

STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Rumeli Konfederasyonu Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, ”650 yıldan bu yana Bulgaristan’da yaşayan Türk nüfus, Rus yanlılarının yanında olamaz” dedi.

Çorlu’da düzenlenen toplantıda göçmen derneklerinin temsilcileriyle bir araya gelen Hacıoğlu, Bulgaristan’da yaşanan olaylara değindi.

Hacıoğlu, Bulgaristan’daki Türk partisinin onursal genel başkanı olan Ahmet Doğan’ın geçtiğimiz günlerde Rusya yanlısı bazı açıklamalarda bulunduğunu ve bunun kendileri için kabul edilemez olduğunu anlattı.

Hacıoğlu, “650 yıldan bu yana Bulgaristan’da yaşayan Türk nüfus, Rus yanlılarının yanında olamaz. Rusya, Türkiye’yi içeriden karıştırma mesajları verirken, Ahmet Doğan da Rusya yanlısı açıklamalar yapıyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bizler, bu durumun karşısında olduğumuzu belli etmek için Türkiye’de bazı toplantılar düzenleyerek, göçmen derneklerine yaşananları aktarıyoruz” diye konuştu.

Uzun yıllardan bu yana Ahmet Doğan’a uyarıda bulunduklarını ancak aynı masada geniş çaplı bir görüşme yapılamadığını belirten Hacıoğlu, şunları kaydetti:
‘Bu parti olmasa daha çok kazanım olur muydu ‘ söylentilerinin yükseldiği şu ortamda, Rusya yanlısı olduğunu gösteren açıklamaları için Ahmet Doğan’ı kınıyoruz. Mücadelemiz ses getirmeye başladı. Balkanlardan bir sürü insanı buralara yolladık ama şimdi Rusya’nın yanında olmamalıyız. Ahmet Doğan, partiyi kendi malı gibi kullanmaktan vazgeçmeli. Rusya yanlısı Ahmet Doğan’ın onursal başkanlığının da alınmasını istiyoruz.”

Göçmen derneklerinin temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Zürfettin Hacıoğlu, daha sonra Çorlu’dan ayrıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı


İçeriği Paylaş