Güvenlik güçleri Balkanlar’daki İslami grupları tekrar inceliyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bir analist, polisin, şiddet yanlısı köktendincilik raporlarını araştırırken barışçı Müslümanları kızdırmamaya özel önem gösterdiğini söyledi.

Güvenlik analistleri, Balkanlar’da ismi belirsiz İslamcı grupların yabancı diplomatlar, askeri ve siyasi temsilcilerin yanı sıra bölgede hizmet veren uluslararası misyonlara da tehdit mesajları göndermesi üzerine, güvenlik güçlerinin çeşitli İslami grupları tekrar inceleme altına aldığını söyledi.

Makedonya İstihbarat Dairesi eski Müdür Yardımcısı Zoran Mitevski, potansiyel terör eylemlerini önlemek için bu tür grupların faaliyetlerini izleme yönünde tedbirler alındığını söyledi.

Mitevski, “Bu örgütler BiH’nin (Bosna-Hersek) yanı sıra Sancak (Sırbistan) ve Kosova’da da etkin ve Makedonya’daki faaliyetlerini sürekli olarak genişletmeye çalışıyor. Şüpheli gruplar İslam Savaşçıları, İslam Lejyonu, Fetih, İslamcı Gençlik, Sheve, Hamas Türbesi ve diğerleri.” dedi.

Analist ve Üsküp’teki Güvenlik Fakültesi eski güvenlik çalışmaları öğretim üyesi İvan Babanovski’ye göre, radikal İslami grupların aktivistleri eğitim görüyor ve Orta Doğu’daki kaynaklardan finanse ediliyor; Babanovski, potansiyel tehlikenin aktivistlerin Boston’da meydana gelen son bombalama olayında kullanılanlara benzer patlayıcılar üretmek üzere eğitim görmelerinde olduğunu söyledi.

SETimes‘a konuşan Babanovski, “Makedonya’da, çoğu Arnavut azınlık ve Bosnalılar arasında ve Üsküp bölgesi, Kalkandelen, Struga ve Kumanovo’da olmak üzere 3 bin civarında Vahhabi bulunuyor. Bunların faaliyetleri Suudi Arabistan, Ürdün, Suriye ve İran’dan gelen bağışlarla finanse ediliyor. Bunlar arasında İran, Balkanlar’ı sıçrama tahtası olarak kullanarak Avrupa’ya daha derin nüfuz etmeye odaklanmış durumda.” dedi.

Duayen güvenlik analisti Dzevad Galijaseviç’e göre İran, terör eylemleri gerçekleştirme kapasitesiyle BiH’deki İslamcı hareketlerle giderek daha fazla ilişkilendiriliyor.

SETimes‘a konuşan Galijaseviç, “BiH’deki Vahhabiler, eski mücahitlerden arda kalanlar, Müslüman Gençlik üyeleri ve Sünnilerin yanı sıra İranlı Şiilerin de etkisi altındaki, vatandaşlığa kabul edilmiş yabancılardan oluşuyor. Bu hareket bugün yaklaşık 120 bin üyeye yaklaşıyor ve bunların 3 bini güvenliğe yönelik tehdit oluşturuyor.” dedi.

Uluslararası Kriz Grubu da geçen Şubat ayında yaklaşık 500 Selefi’nin toplantısı sonrasında bir uyarı yayınladı. Örgüt, BiH’nin, Avrupa’ya yayılma amaçları doğrultusunda terörü araç olarak kullanan Selefilik hareketi için sıçrama tahtası görevi gördüğünü ileri sürdü.

Güvenlik uzmanları, Srebrenik yakınlarındaki Gornja Maoca’daki Vahhabi kolonisinin BiH anayasası ve yasalarına saygı göstermediğini söyledi.

BiH parlamentosunun Savunma ve Güvenlik Ortak Komisyonu üyesi Mehmet Bradariç, “Olay yok, ama bu olay olamaz anlamına gelmiyor. Polisin bölgeyi ziyaret edip ülkedeki anayasal düzeni bozan kişiler hakkında işlem yapması yeter.” dedi.

Babanovski’ye göre, Kosova’daki Vahhabiler ilk olarak faaliyetlerini finanse edebilecekleri, kâr eden camileri kontrol altına almaya el attı.

.

Babanovski, yeni üyelerin ücretsiz kurslar, dini toplantılar ve dersler düzenleyen Kosovalı gruplar tarafından örgüte alındığını söyledi.

Prizren, Kosova’daki Vahhabi genişlemesinin merkezlerinden biri ve üç yıl önce polis burada en radikal müritlerden birkaçını tutukladı. Ancak örgüt Priştine, Djakovica, Decani, Urosevac ve Kacanik’te de güçlü bir mürit kitlesine sahip.

Askeri-güvenlik analisti ve Yugoslav ordusundan albay emeklisi Petar Shkrbina, SETimes‘a “Bölgesel yasa uygulama mercileri, başta yabancı diplomatik temsilciliklere yönelik eylemler olmak üzere herhangi bir radikal İslamcı hareket tehdidini önlemek için Batılı mevkidaşlarının da desteğiyle işbirliği yapıyor.” şeklinde konuştu.

Shrbina, barışçı Müslümanları hayal kırıklığına uğratmamaya veya kızdırmamaya özel önem gösterildiğini söyledi.

Shrbina, “Dubrovnik Belediye Başkanı tarihi kentte bir İslam merkezi inşa edilmesine izin verdi ve Hırvatistan’daki İslam Cemaati ile bu konuda bir anlaşma imzaladı. Bu tür hareketler övgü toplamalı ve bazı Müslümanları radikalleştirmek ve aşırılık yanlılarının eline düşmelerini önlemek için her türlü çaba gösterilmelidir.” dedi.

SETimes.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.