Rahip Çıkırık, Filibe’deki Cami saldırılarını kınadı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Edirne’deki Bulgar Sveti Georgi Kilisesi rahibi Aleksandır Çıkırık, Bulgaristan’daki Cuma Camisi’ne yapılan saldırıyı, kilisede düzenlenen basın açıklamasında kınadı.

Çıkırık, Kıyık semtindeki kilisede, Balkan Türkleri Federasyonu’nun düzenlediği basın açıklamasında yaptığı konuşmada, Filibe’de gerçekleşen olayı üzüntüyle karşıladığını söyledi.

Bu tarz hataların tekrarlanmaması temennisinde bulunarak, olayı kınadığını ifade eden Çıkırık, şöyle konuştu:
“Nasıl biz burada kardeş gibi kilisenin onarımında birlikte çalıştık, nasıl Filibe’de mezarlıklar birlikte yapıldı, nasıl Edirne Belediye Başkanımız kilisenin adını sokağa verdi, nasıl Edirneliler Bulgaristan’dan gelen ekipleri canı gönülden ağırladı… Bulgaristan’daki arkadaşlara sesleniyorum, böyle bir olay yaşandığı zaman biz burada üzülüyoruz. Onları da buraya davet ediyoruz, burada nasıl güzellikleri paylaşıyoruz görsünler bir daha böyle hatalara düşmesinler. Kabul edilemez olan böyle şeylerin tekrarlanmamasını diliyoruz. Bir politika yapmak istiyorlarsa bunu parlamentolarda yapsınlar, cami yada kiliselerde değil.”

Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Zürfettin Hacıoğlu da, bu saldırının belirli kesimler tarafından kışkırtıldığı yönünde izlenim verdiğini söyledi.

Hacıoğlu, bu tarz olayların barış içindeki iki ülke ilişkilerine zarar verebileceğini ifade ederek, “Beklentimiz, bu olayların daha vahim sonuçlar doğurmadan, sonlandırılması, bunun için de tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

Cuma Camisi’ne yapılan saldırı

Geçen hafta cuma günü Filibe’nin merkezindeki Cuma Camisi olarak da bilinen Murad Hüdavendigar Camisine yürüyen göstericiler, camiye taş, sis ve ses bombalarıyla saldırmış, saldırı sonucunda caminin tüm camları kırılmıştı. Buradan Türkiye’nin Filibe Başkonsolosluğu’na yönelen göstericiler, başkonsolosluk görevlileri aracılığıyla Başkonsolos Şener Cebeci’ye protestolarını iletmek istediklerini belirtmiş, jandarma ve polis, başkonsolosluğu güvenlik kordonu altına alarak göstericilerin binaya yaklaşmasına izin vermemişti.

Camiye saldıran ve polisle çatışan 5 kişi 72 saat tutukluk cezası almış, 5 saldırgandan 4’ü ayrıca para cezasına çarptırılmıştı.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş