Gümülcine’deki Yenice Mahalle Camii Yakıldı!

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Gümülcine’nin Osmanlı dönemi camilerinden Yenice Mahalle’de yer alan Mahmut Ağa Camii 17-4-2015 günü saat 04 sıralarında kimliği belirsiz kişiler tarafından yakıldı.

Yakılan cami kullanılamaz hale geldi. Cami ana giriş kapısında başlayan yangın daha sonra hanay kısmına ve devamında da çatıya sıçradı. Bölgede yaşayan soydaşlar olayı itfaiye ve polise bildirdiler. İtfaiye yangını daha fazla büyümeden söndürdü. Olay yerine çok sayıda Müslüman akın etti. Doğu Makedonya-Trakya Bölgesi Başkan Yardımcısı Mustafa Katrancı ve Bölge Meclisi üyesi Av. Önder Mümin de olay yerine gelerek bilgi aldılar. Yapılan açıklamalarda bu vandalizm olayını kınadıklarını ve faillerin bir an önce yakalanması gerektiğini vurguladılar.

yenice Mahalle Camii000

Yenice Mahalle Camii (Mahmut Ağa Camii)

Edirne Vilayeti Salnaöesi’nde caminin kaydı mevcuttur, ancak inşa tarihi verilmemektedir. Salnamede şyle denilmektedir: Mahmut Ağa Camii, Yenice Mahalle’dedir. Tarih-i binası meçhuldür. Mahmut Ağa Cami-i Şerif’i denilmekte ise de bunun tarikat-ı aliye-i Nakşibndiden Abdülkerim Efendi’nin âsâriyle sabit olmuştur…”

Caminin haziresinde ise ünlü âlimlerden Abdülkerim, Abdülhalim ve Hoca Mahmut Efendi gibi zatlar yatmaktadır. (Yunanistan’da Türk Mimari Eserleri-İsmail Bıçakçı)

İbrahim Baltalı/Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş