Göçmenler Balkan soğuklarına yakalanacak

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

gocmenn

 

Suriye ve diğer iç savaş olan ülkelerden kaçan sığınmacıların Avrupa’ya giden göç yolu üzerinde Balkan soğukları ile karşı karşıya kalma tehlikesi göçmenlerin hayat şartlarını daha da zorlaştırdı

 

Savaş yorgunu Suriye halkı Ekim’in son günlerini yaşadığımız bu günlerde gittikçe yaklaşan sert Balkan soğuklarıyla karşı karşıya.

Kasım ayında beklenen kar, dondurucu soğuk ve rüzgara rağmen devam eden Avrupa’ya göç sırasında, göçmenler şimdiden yağmur ve soğuktan dolayı parmaklarının uyuştuğunu ifade ediyor.

Sonbaharın ilk dondurucu rüzgarları başlarken göçmenler için kurulan çadırların sadece çok az kısmında ısıtıcı bulunuyor. Sırp- Hırvat sınırında eski bir hastane göçmenler için işlem merkezi haline getirildi.
Merkezin müdürü Uros Jovanovic ” şimdilik tamam ama 20 güne kadar burada dondurucu soğuklar başlayacak” dedi.

Suriye’nin Başkenti Şam’da bir giyim mağazası müdürü olan 35 yaşındaki Ali Lolo, “Buradaki kampta sadece bir kaç çadır ısıtmalı özellikte. Ben korkuyorum, herkes korkuyor. Geçen hafta naylon bir çadırda bir hafta ailemle birlikte yaşadık. Karlar düşmeye başlamadan nereye gideceğimiz belli olmalı, bizi kim alacak bilmiyoruz” dedi.

42 yaşındaki Fadi, “Geceleri donmamak için uyumuyoruz. sürekli egzersiz yapıyoruz vücut ısımızı yüksek tutmaya çalışıyoruz” dedi.

Hırvatistan sınırında ölçülen sıcaklık 6 santigrata kadar düştü. bu hafta sonu sıfırın altına düşmesi bekleniyor.

Kaynak: Dünya Bülteni/ Haber Merkezi


İçeriği Paylaş