Gebze Bal-Türk’ten yeni yıla merhaba

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Gebze Şubesi düzenlediği gece ile yeni yıla merhaba dedi. 2010 yılına veda ederken yeni yılda daha güçlü, daha ses getirici-sonuç alıcı faaliyetler yapma temennisiyle stres atan Gebze Bal-Türk üyeleri güzel bir dayanışma örneği sergiledi.

Gebze Şubesinin Gecesine Hasköy Kiralılar Derneği Başkanı Şefket Avcı da yönetim kurulu üyeleri ile birlikte katılarak destek verdi.

Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu açılışta bir konuşma yaptı.

Geceye Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz’ın konuşması ile başlandı. Yızlmaz şube açısından zorlu ama başarılı bir yıl geçirdiklerini ve yeni yılda yeni gayretlerle faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi. Gebze Şube Başkanından sonra kısa bir konuşma yapan Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu da “2010 yılında Gebze Şubesi olarak fırtınalı günler geçirdik. Ancak bu fırtınalı günleri yüz akıyla atlattık ve fırtına sonrası her yer berraklaştı. Bu gecede 2010 yılının fırtınalı günlerinin stresini atacağız, zira 2011’de bizi bekleyen büyük projelerimiz var” dedi. Genel Başkan Çolakoğlu’nun tüm üyelerin yeni yılını tebrik etmesinden sonra yöresel müzikler eşliğinde güzel bir gece yaşandı. Ayrıcı Gebze Bal-Türk’ün kurslarında yetişen miniklerin gösterisi de herkesten alkış aldı.

Bal-Türk Gebze Şubesinin öğrencileri minikler modern danslardan güzel örnekler sergiledi.

Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz (solda) ve yönetim kurulu üyesi Emin Ardalı

Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Muhasip Şenol Çelik, Gençlik Kolları Başkanı Şükrü Ar ve yardımcısı Abidin Karasu, Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz ve Geceye yönetim kurulu üyeleri ile birlikte katılan Kiralılar Derneği Başkanı Şevket Avcı birlikte

Bal-Türk Genel Başkanı, Genel Muhasip ve İş adamı Mestan Okan birlikte


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.