Filibe’de tarihi Taşköprü Camisi’nin bahçesinde içki servisi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Filibe şehrindeki tarihi Taşköprü Camisi’nin bahçesinde içkili lokanta işletiliyor.

Filibe şehrindeki tarihi Taşköprü Camisi, uzun süredir taverna, meyhane ve lokanta olarak kullanılıyor. Tepkiler üzerine caminin içinden bahçeye taşınan içkili lokantadan rahatsız olan Müslümanlar, camiyi geri almaya çalışıyor. Ancak caminin “resmi sahipleri”, Başmüftülük’ten 600 bin avro talep ediyor.
IMG_2066
Filibe’de, 16. yüzyıl Osmanlı mimarisini yansıtan Taşköprü Camisi’nin hüzünlü öyküsü, 1928’deki depremle başlıyor. 6,8 büyüklüğündeki depremde yıkılan caminin minaresini onarmak için cami arazisinin bir bölümü satılmış ancak yeterli para toplanamadığı için tamirat yapılamamış. Bu nedenle cami 1944’e Komünist rejimin kuruluşuna kadar ibadete kapalı kalmış. Yeni rejimin ilk icraatlarından biri, caminin müsadere edilmesi olmuş.
Komünistlerin yönetimden uzaklaştığı 1989’da, müsadere edilen mallar iade edilmeye başladı. Ancak bölge müftülüğüne iadesi beklenen Taşköprü Camisi ve arazisi, mahkeme kararıyla iki Bulgar’a verildi. Camiyi ele geçiren kimseler de 1990’ların başından bu yana yapıyı, “Yunan tavernası”, “İtalyan restoranı” ve meyhane olarak işleten kimselere kiraladı. Bugün ise caminin bahçesinde içkili bir lokanta bulunuyor.
999
Filibe Bölge Müftüsü Ersin Ahmed, “Caminin kapalı durması bize ağır geliyor. Meyhane olarak kullanılıyor olması ve orada içki satılması ise daha da büyük acı veriyor. Bölge Müftülüğü olarak o güzel camimizi geri almaya karar verdik” diyor.
600 bin avro istiyorlar
Filibeli Müslümanlar, caminin durumu nedeniyle oldukça üzgün. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, camiyi geri almak için uzun süredir sözde sahiplerini ikna etmeye çalışıyor. Şehrin merkezinde değerli bir arazi üzerinde bulunan yapıyı satın alabilmek için para toplamaya devam ediyor. Ancak caminin “resmi sahipleri”, sadece yapı için 600 bin avro talep ediyor. Başmüftülüğün teklif edebildiği rakam ise ancak yarısı.
Başmüftü Mustafa Aliş Haci, “Cami için dava açmaktan başka bir çaremiz yok” diyor. “Bir camide içki satmak, camiyi lokanta veya meyhane olarak kullanmak büyük bir günah” derken de hem üzüntüsü hem de öfkesini gösteriyor

Çukur Camiinin Yerine de Lokanta yapıldı

Arşiv belgelerinde 1873’te Filibe’de ibadete açık 24 cami görünürken, şu an şehirde sadece Cumaya Camisi ve İmaret Camisi ibadete açık.

Camilerin zamanla ortadan nasıl kaldırıldığının en iyi örneklerinden biri de Çukur Camisi’nin durumu. Filibe’de dik bir tepede yer alan caminin yerinde şu an 3 katlı lüks bir restoran var. Restoran, camiden geriye kalan tek şey olan minare gövdesine bitişik inşa edilmiş.

12 Camide Sorun Var

Başmüftü Haci, ülke genelinde bin 760 cami bulunduğunu, fakat Sofya, Küstendil, Samokov, İhtiman, Filibe, Karlovo, Vratza, Eski Zağara, Razgrad ve Dupnitza’daki Osmanlı döneminden kalma 12 caminin ibadete kapalı tutulduğuna dikkat çekiyor. Sorunlu camiler için, “Bazıları yıkılmış, kiliseye dönüştürülmüş ya da ibadete kapalı” diyen Haci, müzeye dönüştürülen ya da başka amaçlarla kullanılan camilerden bazılarının ibadete açılması gerektiğini söylüyor.

Haci, Bulgar yasalarına göre bir şehirde bir dine ait tek bir ibadet yeri varsa, durumu ne olursa olsun cemaatin talebi üzerine ibadete açılması gerektiğini hatırlatıyor. Samokov şehrinde tarihi eser statüsündeki Bayraklı Camiinin ibadete kapalı olduğuna işaret eden Haci, caminin en azından bayram namazları için açılmasına söz verildiğini ancak tutulmadığını ifade ediyor.

IMG_2071 IMG_2073 IMG_2074

AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.