Balkan Liderleri zirvesi 22 Eylül’de ABD’de başlıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Amerikan Balkan Federasyonu FEBA tarafından Amerika’da her yıl düzenlenen Balkan Liderleri Zirvesine bu yıl onur konuğu olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan davet edilirken, İzmir’den TBMM Dışişleri komisyon üyesi ve Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Rifat Sait’in de davet edilmesi İzmir açısından sevindirici oldu. Zirvenin bu yılki konusu “Ortak Zemine Doğru Kilometre taşları” olarak belirlendi. Zirve New York’un Javits Center binasında gerçekleştirilecek.

Geçen yıl Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onur konuğu olduğu programa bu yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılması bekleniyor. 22 Eylül’de önce  NBA yıldızı Hidayet Türkoğlu’nun başkanlığında Balkan Gençlik Kongresi gerçekleştirilecek. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Makedonya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Sırbistan cumhurbaşkanları konuşma yapacak. Öğleden sonraki bölümde Amerika İşadamları Forumu yapılacak. Programın ana konuşmacısı ise Başbakan Yardımcısı Ali Babacan olacak. Programın akşam bölümünde ise Balkan Liderler Zirvesi yer alıyor. Başbakan Erdoğan’ın ana konuşmacı olduğu zirvede, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Kosova, Yunanistan, Bulgaristan ve Makedonya cumhurbaşkanları veya hükümet başkanları yer alacak.

Bu yılki programa Kocaeli’den de Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu’nun katılması bekleniyor.

Zirvede İzmir’i Milletvekili, TBMM Dışişleri komisyon üyesi ve BASAM Başkanı Rifat Sait’in temsil etmesi bekleniyor. Zirveye İzmir’den Ekrem Selimlerin başkanlığını yaptığı Uluslarası Balkan Federasyonu ve Şerafettin Yüksel’in başkanlığını yaptığı Kosova Rumeli Derneği’nin yanı sıra  bazı işadamları derneklerinin de katılacağı belirtildi. New York’taki Zirve iki gün sürecek.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.