Filibe Tarihi Müslüman Türk Mezarlığında Mevlit

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

1870 – 1982 yılları arasında faaliyette olan Filibe Hacı Hasan Mahallesinde bulunan tarihi Türk Müslüman mezarlığında Filibe Cami Encümenliği Başkanı Ahmed Pehlivan mevlit okuturdu.

Etkinliğe Filibe Bölge Müftüsü Taner Veli, Hayri Murad, Karlovo İmamı Kemal Raşid, cuma cami imamı Ersin Alaydin ve hafız Nesat Taşkan teşrif ettiler. Filibe cemaatine yemek ve şerbet ikram edilerek programa son verildi. Bu mübarek üç aylar içerisinde böyle güzel bir dini merasimi yaptıklarından dolayı organizatörlere teşekkür eden cemaat ileride de böyle etkinliklerin devam etmesini dilediler.

Filibe’de Osmanlı zamanında oluşturulmuş Müslüman mezarlığında büyük İslam alimlerinden Filibe Kadısı Seyfullah Efendi yatmaktadır. 1982 yılından beri mezarlık faaliyette değildir.

Ahmet Pehlivan Kırcaali Haber gazetesine şunları söyledi, “Yılarca komünizm döneminde faaliyette olmayan kabristanlık günümüzde hukuk çerçevesi içeresinde Filibe Belediyesi ile istişare ederek gelecekteki zamanda mezarlığın onarımı ve alanı yeşillendirme işbirliğinde bulunmaktayız. 2019 yılı Avrupa kültür başkenti seçilen Filibe şehrinin mimari dış görünüşü için projeye katkıda bulunacaktır.
2013 yılında bölge müftümüz Filibe encümenliği ve şimdiki belediye yönetimi ile istişare ederek hep birlikte mezarlığın duvarı projeye uygun olarak yapılmıştır.”

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş