Başkonsolos Cebeci, soykırım deklarasyonunun geri çekilmesini istedi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Filibe’de yayınlanan Maritsa Gazetesi’nin haberine göre Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu, Karlıova Belediye Meclisi’ne gönderdiği resmi bir mektup ile Balkan Savaşları ve İlinden Ayaklanması sırasında Türklerin soykırım yaptığı iddiasıyla yayınlanan deklarasyonun bir an önce iptalini veya geri çekilmesi istediği anlaşıldı.

Maritsa Gazetesi’ndeki haber aynen şöyle devam ediyor: “Başkonsolos Şener Cebeci tarafından imzalanmış mektup, Karlıova Belediye Meclis Başkanı Stoyo Karagenski’nin eline ulaştığı anlaşıldı. Mektubun sonunda “tek yanlı, dayanaksız, haksız ve kabul edilemeyeceği açık bu bildirinin biran önce iptalini veya geri çekilmesini sağlamanızı bekliyoruz” denilmektedir. Sayın Şener Cebeci, Karlıova Belediye Meclis Üyelerinin bu konu ile ilgili izleyeceği tutumun Türkiye’nin bu belediye ile ilişkilerini belirleyeceğini ifade etmiştir. Konu hakkında hassasiyet beklediklerini de eklemiştir. Yarın düzenlenecek Belediye Meclis toplantısında mektubun tam metni okunacaktır. Aynı zamanda Karlıova Belediye Meclisi’nin bu kararı almasının ardından Balkan Savaşları ve İlinden Ayaklanması sırasında Türkler tarafından yapılan soykırımının kurbanları anısına yayınlanan deklarasyonun aynısının Strelça (ç.n:Pazarcık’a bağlıdır) Belediye Meclisinde de kabul edildiği öğrenilmiştir. Aynı deklarasyonun kabulünün beklendiği Eski Zağra ve Paşmaklı’dan meslektaşları Karlıova Belediye Meclis Başkanı Stoyo Karagenski ile görüşmüşlerdir.

Deklarasyon Ulusal Belediyeler Birliği aracılığı ile bütün belediyelere dağıtılacaktır. Karagenski, deklarasyonun onlarca belediye tarafından kabul edileceğini hissettiğini belirtmiştir.”


İçeriği Paylaş