‘Farklı, Birlik İçinde Hoşgörülü – Dost Olalım’ projesi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan 2007 yılından bu yana Avrupa Birliği’nin tam üyesi. O zamandan beri çeşitli AB programlarıyla Bulgaristan’ın entegrasyonuna katkıda bulunuluyor.  Bu programlardan biri İnsan Kaynakları Gelişimi. Bu sayede etnik grup mensubu çocuk ve öğrencilerin gelişimine yatırım yapılmakta.  ‘Farklı, Birlik İçinde Hoşgörülü – Dost Olalım’ projesi de İnsan Kaynakları Gelişimi programı çerçevesinde finanse ediliyor. Proje mimarları biraraya gelerek basın toplantısı düzenledi. Ruse ilinin Semerciyevo köyünün ‘Az.Az. Kiril ve Metody’ Okulu, Güneş Derneği ve Smereciyevo Okuma Evi proje ortakları arasında.

Birkaç alanda çalışma atölyeleleri oluşturulması planlanıyor. Okul öğretmenleri ve öğrencileri ‘Masal Dünyası’, ‘El İşleri’, ‘Yemek’ gibi alanlarda hünerlerini sergileyebilecek.  Amaç farklı etnik gruplardan çocukları birbirine yakınlaştırmak. Okul müdürü Emil Tülekov, bu projenin, okulun birkaç köyden çocuklara eğitim vermesi açısından önemli olduğunu vurguladı. Böylece eğitim kalitesi yükseltilecek. Çalışmalara başlamadan önce okulun öğretmenleri özel eğitimden geçecek. Söz konusu eğitim Şumen Üniversitesi hocalarınca gerçekleştirilecek. 12 ay sürecek projenin sorumlusu Güneş Derneği Başkanı Mecbure Efraimova. Bu arada müzik grubu, farklı dinlerin konu alınacağı seminer, fotoğrafçılığın ön planda olacağı faaliyetler de eksik olmayacak.

http://www.chinarweb.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.