Eski İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov’un suç işlediğine dair deliller bulundu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Savcılıktan eski İçişleri (MVR) Bakanı Tsvetan Tsvetanov’un suç işlediğine dair yeterli derecede delil toplanıldığı ilan edildi. Bakanın bilinçli olarak MVR’deki teknik bilgi dairesi SDOTO emri altında bulunan görevlilerinin yasa dışı dinlemeler yaparak makamını kötüye kullanmalarına izin verdiği açıklandı.

Savcılıktan yapılan açıklamada Tsvetanov’un İçişleri Bakanı olarak görevliyken emri altındaki SDOTO müdürleri Tsvetan İvanov, Kamen Kostov ve Sergey Katsarov’un Ceza Kanunu’nun 387. maddesinin 2. fıkrasına göre makamı kötüye kullanmalarına bilinçli olarak izin verdiği belirtiliyor. Ayrıca savcılığın çıkardığı bu sonucun Özel İstihbarat Araçları (SRS) Kanunu’na göre İçişleri Bakanın yükümlülüklerine de dayandığı kaydediliyor.

Özel İstihbarat Araçları (SRS) Kanunu, tam olarak İçişleri Bakanının SRS uygulanması ve kullanılmasını kontrol edilmesi yönünde yükümlülükler dayatıyor.

Tsvetanov’un milletvekili adayı olması sebebiyle onun dokunulmazlığı var ve dolayısıyla hakkında suç duyurusunda bulunulamıyor. En azından şimdilik durum böyle.

Tsvetanov’un dokunulmazlığı yüzünden SDTO görevlilerine karşı yasa dışı dinlemeleriyle ilgili başlatılan soruşturma dün durduruldu. Soruşturma 12 Mayıs’ta yapılacak Genel Seçimlerden sonuçlar belli oluncaya kadar durdurulmuş olacak.

Savcılıktan yapılan açıklamada, “Merkez Seçim Komisyonu tarafından oylamanın sonuçları duyurulunca savcılık Tsvetan Tsvetanov’un dokunulmazlığının kaldırıp kaldırılmayacağına karar verecek” deniliyor.

Yani Tsvetanov, milletvekili seçilmezse, dokunulmazlığı kendiliğinden kaldırılacak ve onun hakkında suç duyurusunda bulunulması için herhangi bir engel kalmayacak. Eğer milletvekili seçilirse, Başsavcı Sotir Tsatsarov, Halk Meclisi’nden ona karşı uygulanacak soruşturma için dokunulmazlığının kaldırılmasını talep edecek. Tsvetanov kendisi de böyle bir durumda dokunulmazlıktan vazgeçme hakkına sahip.

İktidar gücünü kötüye kullanmakla suçlanan Tsvetanov’un suçu kanıtlanması durumunda yasa 8 yıl hapis cezası öngörüyor.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.