Erdoğan, Djukanovic’le Balkanlar’daki son durumu görüştü

Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek mevkidaşını ülkede kurulan yeni hükümetten ötürü tebrik etti.

Karadağ Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre görüşmede Türkiye-Karadağ ilişkilerinin yanı sıra bölge ve Avrupa’daki güncel gelişmeler de konuşuldu.

Karadağ’da kurulan yeni hükümetin ülkedeki kültürler arasındaki güzel ilişkileri yansıttığı değerlendirmesinde buunan Erdoğan, Türkiye ve Karadağ arasındaki iyi ilişkilerin daha da geliştirilmesi temennisinde bulundu.

Erdoğan ve Djukanovic, görüşmede Ukrayna’daki savaş bağlamında Batı Balkanlar’da istikrara yönelik tehditler ile bölgedeki siyasi ve sosyo-ekonomik meselelerin çözümünde iş birliği konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Karadağ Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, “Erdoğan, NATO üyeleri ve AB’ye aday ülkeler olarak bölgedeki krizlerin sona erdirilmesi için beraber çalışılması gerektiğini vurguladı. Kendisi, Cumhurbaşkanı Djukanovic’i bir süre önce devraldığı Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) başkanlığı vesilesiyle tebrik ederek Türkiye’nin Karadağ ile iş birliği ve tecrübe aktarımına hazır olduğunu ifade etti” denildi.

Djukanovic de Erdoğan’a devam eden diyalog ve Batı Balkanlar’ın geleceğine ilişkin ilgi ve alakasından ötürü teşekkür etti.

Djukanovic ayrıca Erdoğan’ın Ukrayna’daki savaşın taraflarının siyasi diyaloğa dönmelerine yardımcı olduğuna ve iyi bir ara buluculuk rolü üstlendiğine dikkat çekti.

Görüşmede Erdoğan, Karadağ Cumhurbaşkanını Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmeye davet etti.

 

Kaynak: Balkan News


İçeriği Paylaş